13.10.2017 – finał projektu RUSZA_LAB! w świdnickim liceum

13.10.2017 – finał projektu RUSZA_LAB! w świdnickim liceum

Fundacja Performat wraz z uczniami III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy zaprasza na finał RUSZA_LAB! – projektu edukacji tanecznej, 13 października (piątek) o godzinie 12:00 w auli III LO.

W trakcie wspólnej, kilkumiesięcznej pracy wypróbowaliśmy innowacyjne i eksperymentalne (zupełnie jak w laboratorium!) metody pracy z ruchem – poprzez ciało, ale też słowo i śpiew, tekst, fotografię, film. Projekt odbywał się w ramach trzech bloków: LABORATORIUM TANECZNEGO, KRYTYCZNEGO i MEDIALNEGO.

W ramach LAB-u KRYTYCZNEGO odbywały się wykłady multimedialne z historii teatru tańca w Polsce i na świecie, oraz z elementów teorii i krytyki tańca (prowadzenie: Anna Duda, Alicja Müller, Karolina Wycisk). W ramach LAB-u MEDIALNEGO odbyły się warsztaty praktyczne z fotografii ruchu i tańca (Wiktor Bąkiewicz, Marcin Trzpiot), a także warsztaty filmowe (Artur Pilarczyk) i animacji poklatkowej (Marcin Rosiński). Zajęcia w ramach LAB-u TANECZNEGO prowadzili:

  • z improwizacji i wokalizacji ciała (Iga Załęczna, Karolina Micuła),
  • z ruchu scenicznego, aktorstwa, pantomimy (Sara Celler-Jezierska, Piotr Soroka),
  • performansu, technik tańca współczesnego (Irena Lipińska).

Finałowy pokaz pracy poprowadzi Magdalena Górnicka-Jottard, tancerka i choreografka, absolwentka Królewskiego Konserwatorium w Antwerpii, pedagog na specjalizacjach tańca i pantomimy wrocławskiej Skiby. Hasłem przewodnim pracy będzie labirynt, a jego skomplikowana forma – powodem do poszukiwania nowych rozwiązań ruchowych. Symbolika labiryntu jako miejsca strzegącego centrum, stanie się punktem wyjścia do dalszej pracy nad tematami drogi/przeszkody/celu.

Dopuszczając wiele perspektyw analizowania tańca chcieliśmy, aby dla naszych uczestników stał on się możliwym polem badawczym, ale przede wszystkim – nowym obiektem fascynacji, niezależnie od indywidualnych umiejętności ruchowych, dotychczasowych przyzwyczajeń i wyobrażeń związanych z tańcem.

Idea, koordynacja: 

Świdnica, marzec–październik 2017

Projekt realizowany jest we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2017

Partnerzy:

III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie

Fundacja Ziemi Świdnickiej „SKSK”

Internetowy Magazyn „Teatralia”

Szczegóły: www.fundacjaperformat.com;

FB: https://www.facebook.com/pl.performat/?fref=ts&locale=pl_PL