3…2…1…TANIEC! (12-13 marca 2016)

3…2…1…TANIEC! (12-13 marca 2016)

fot. Tomasz Ćwiertnia

Informacja prasowa:

3…2…1…TANIEC! to wydarzenie odbywające się corocznie jako konkurs choreograficzny, na którym prezentują się prace solowe, duety oraz tria w technice tańca współczesnego. W tym roku do Krakowskiego Centrum Choreograficznego – Nowohuckiego Centrum Kultury napłynęło 46 zgłoszeń z całego świata. W drodze preselekcji wybranych zostało 13 prac i te właśnie choreografie prezentowane były 12 marca przed publicznością oraz jurorami: Karoliną Garbacik, Agatą Moląg, Josem Bakerem oraz Leszkiem Bzdylem.

W przeciwieństwie do utartej formuły I, II i III miejsca, 3…2…1…TANIEC! odchodzi od konsultacji jurorskich i konsensusu w sprawie wręczanych wyróżnień. Wyjątkowy format konkursu pozwala każdemu z jurorów przyznać dwie nagrody indywidualne wybranym choreografom. Juror-gospodarz, czyli kierownik KCC Agata Moląg, wręcza wyróżnienia w formie możliwości doszkalania się przez tancerzy na warsztatach w ramach Festiwalu SPACER. Dodatkowo w tym roku wprowadzona została nagroda publiczności. Co ciekawe, zarówno jurorzy, jak i publiczność byli dość zgodni, w wyniku czego nagrodzone zostały 4 prezentacje.

Karolina Garbacik przyznała:

Nagrodę w wysokości 300 EUR dla Enrico Paglialunga za „A step towards…”.
Za autentyczny, spójny z ciałem ruch, harmonię i konsekwencję w budowaniu spektaklu.

Nagrodę w wysokości 250 EUR dla Yohana Zeitouna za „Pagan Poetry”.
Za interesujący pomysł, konsekwentnie zrealizowany, a w tym lekkość i zabawę.

Jos Baker przyznał:

Nagrodę w wysokości 300 EUR dla Katarzyny Gorczycy i Oskara Malinowskiego za „#DBRMPP”.
Sugestywna, zabawna i wzruszająca praca. Inteligentna konstrukcja wciąga publiczność w świat postaci i ich historię.

Nagrodę w wysokości 250 EUR dla Yohana Zeitouna za „Pagan Poetry”.
Zaskakujący i ciekawy pomysł, który ujawnia duży potencjał do dalszego rozwoju. Praca pozwala widzom samym dopowiedzieć część historii i balansować pomiędzy rzeczywistością a wyobraźnią.

Leszek Bzdyl przyznał:

Nagrodę w wysokości 300 EUR dla Anny Kamińskiej i Patryka Durskiego za „5dm3”.
Za wykreowanie dialogu, jakość ruchu i taniec.

Nagrodę w wysokości 250 EUR dla Enrico Paglialunga za „A step towards…”.
Za wykreowanie atmosfery tanecznej etiudy.

Agata Moląg przyznała:

I Nagrodę indywidualną – udział w warsztatach tańca współczesnego w ramach Festiwalu Tańca Współczesnego SPACER, edycja 2016 dla Katarzyny Gorczycy i Oskara Malinowskiego za „#DBRMPP”.
Za dialog, silny wyraz sceniczny oraz konsekwentne prowadzenie postaci przez świat kiczu i wyboisty język tekstu.

II Nagrodę indywidualną – udział w warsztatach tańca współczesnego w ramach Festiwalu Tańca Współczesnego SPACER, edycja 2016 dla Anny Kamińskiej i Patryka Durskiego za „5dm3”.
Za siłę techniki, która nie zburzyła swobody wykonania.

Nagroda publiczności w wysokości 200 Euro została przyznana dla dla Yohana Zeitouna za „Pagan Poetry”.

 

Dodatkowo w ramach 3…2…1…TANIEC! odbywały się warsztaty taneczne i coaching, stanowiące propozycję dla tancerzy z Polski i zagranicy. Gwiazdą tegorocznej edycji był Jos Baker, który przyjechał pracować z tancerzami według własnej metody podczas coachingu pod nazwą Physicology. Baker jest tancerzem rezydującym obecnie w Belgii, pracującym z zespołami światowej sławy takimi jak Peeping Tom czy DV8 Physical Theatre. Warsztaty natomiast prowadzone były zarówno przez Josa Bakera, jak i Leszka Bzdyla – legendarnego już tancerza, aktora i choreografa, założyciela Teatru Dada von Bzdülöw.

Ostatniego dnia odbyła się również premiera Grupy Wokół Centrum, pracującej przy Krakowskim Centrum Choreograficznym. Spektakl „Płaczki” w wykonaniu Agaty Moląg, Moniki Świecy oraz Marty Wołowiec jest drugą realizacją Grupy i będzie grany ponownie w Studiu KCC 16 kwietnia.

fot. Marcin Śmieszek

3…2…1…TANIEC!

12-13 marca 2016

Organizator: Krakowskie Centrum Choreograficzne – Nowohuckie Centrum Kultury

www.krakowskiecentrumchoreograficzne.pl