zwykła czcionka większa czcionka drukuj
szukaj

Cold cold ground

Błyskawicznie pędzący świat. Samotność i zagubienie. Powierzchowne, płytkie uczucia. Płaskie emocje. I jak tu sobie w tym świecie poradzić? Jak żyć? Można się szarpać, można próbować uczynić to życie lepszym, można walczyć i się starać. Można też odpuścić. I to właśnie robią bohaterowie spektaklu "Innocent when you dream" Teatru Tańca Zawirowania, zaprezentowanego w Starej Prochoffni. Zmęczeni, zrezygnowani, samotni. Niemający sił.

Historię, wraz z tancerzami, opowiada Tom Waits - to jego utwory bowiem stanowią bazę spektaklu. Utwory te są tak silnie przepełnione charakterystycznym aromatem whisky i wonią papierosowego dymu, że w połączeniu z kilkoma niewielkimi rekwizytami stanowią doskonałe tło opowieści.

Jest ich czwórka. Gdzieś, gdzie nikt ich nie znajdzie, tańczą. I każdym ruchem, każdym gestem opowiadają swoją smutną historię. W rzeczywistości, która tak bardzo przeładowana jest masą zupełnie niepotrzebnych słów, która preferuje bolesną dosłowność i pozbawioną niedomówień oczywistość. Teatr tańca to coś szalenie ożywczego. To rzecz świeża i wzbudzająca zachwyt. Nawet, jeśli temat świeży i zachwycający nie jest. Przeciwnie - gdy zarzuca nas ogromnym ciężarem przygnębiających refleksji.

Innocent when you dream TEATR TAŃCA ZAWIROWANIA

"Innocent when you dream"

Żyjemy tak, by było nam jak najwygodniej, biegniemy, nie oglądając się na boki i nie zbaczając z raz obranej ścieżki. Nie mamy czasu na pełnię. Pełnię uczuć, pełnię przeżyć. Niemal wszystko, co współczesne nosić musi piętno powierzchowności, bylejakości i pośpiechu. Ma to swój rytm: ożywienie - stagnacja, ożywienie - stagnacja. Jest to rytm nieprzerwany i niezmienny. I tak, jak pełen pijanej pasji i żywiołowej namiętności jest pierwszy etap, tak przygnębiający i depresyjno-ponury drugi.

"Innocent when you dream" to taneczna opowieść o zagubieniu. O ludziach, którzy bardzo chcieliby poznać szczęście, spokój i bezpieczeństwo, ale nie potrafią. O ludziach, którzy potrzebują bliskości, ale jedyna bliskość, którą umieją stworzyć, to ta czysto fizyczna. Tak bardzo ważne jest, by znaleźć się w czyichś ramionach. Nieważne w czyich. By choć przez chwilę mieć wrażenie, że ktoś się troszczy, ktoś zabiega. Ktoś jest. Choć tak naprawdę i tak w końcu zostaniemy sami. I przytulany, i przytulający. I tak zawsze lądujemy sami na zimnej ziemi... Mimo że tańczymy ten taniec razem.

Dlatego lepiej zanurzyć się w marzeniach i zapomnieć o rzeczywistości. Bo rzeczywistość depcze marzenia.

Kaja Owczarczyk
Teatralia Warszawa
16 listopada 2009

Teatr Tańca Zawirowania
Stara Prochoffnia Warszawa
"Innocent when you dream"
muzyka: Tom Waits
pomysł i scenariusz: Włodzimierz Kaczkowski
choreografia zbiorowa pod kierunkiem Elwiry Piorun
obsada: (tancerze Teatru Tańca "Zawirowania"): Karolina Kroczak, Elwira Piorun, Bartek Figurski i Szymon Osiński
premiera: 7 listopada 2009 r.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP