MAGDA RACZEK

Teatralia Magda Raczek

Ostatni taki rocznik - 1979. Urodzona w Małopolsce, wykształcona na Śląsku, mieszka i pracuje na Mazowszu, emocjonalnie i duchowo związana z Pomorzem.

Absolwentka kulturoznawstwa o specjalizacji teatrologicznej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończyła też roczną Akademię Dziennikarstwa w Mysłowicach. Laureatka konkursu poetyckiego Radia Katowice (1997), wyróżniona w konkursie na recenzję organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę w Krakowie (1999).

Pracowała przy organizacji koncertów jazzowych (Agencja ParaDam Katowice), Lata Teatralnego (Teatr Atelier im. A. Osieckiej w Sopocie), festiwali teatralnych, tj. Odys Seas (Nadbałtyckie Centrum Kultury Gdańsk), Klata Fest (Instytut Teatralny Warszawa), Warszawskie Spotkania Teatralne (Instytut Teatralny Warszawa).

Piastowała w różnych teatrach funkcje asystentów - asystenta reżysera (Tomka Lengrena, Henryka Baranowskiego) , scenografa (Mirka Kaczmarka), dyrektora (Krystyny Szaraniec).

Pomysłodawca inicjatywy i redaktor (w latach 2003 - 2008) Forum Młodych Krytyków "Dziennika Teatralnego". Autorka kilkudziesięciu artykułów opublikowanych w "DT" i "Teatraliach" oraz monodramu "Krzesło łaski" prezentowanego przez Elę Krawczyk podczas III OGÓLNOPOLSKIEGO PRZEGLĄDU MONODRAMU WSPÓŁCZESNEGO w Starej Prochoffni w Warszawie w 2005 roku.

Redaktor gazet festiwalowych: "Fora! Nova" na festiwalu R@port w Gdyni (2008, 2009, 2010), "Nie dotykać!" podczas MPPI "Przez Dotyk" w Częstochowie (2009, 2010), "Na stronie" w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów A PART (2010), oraz "Shakespeare Daily" podczas Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego (2010).

Zawodowo para się produkcją teatralną. Związana kolejno z teatrami: Atelier w Sopocie, Śląskim w Katowicach, Wybrzeże w Gdańsku, Studio w Warszawie. W teatrze fascynuje ją "żywe mięso", które obserwować może przy każdej kolejnej produkcji. Teatr uznaje za syntezę sztuk, gdzie każdy element jest tak samo ważny. Preferuje widowiska, w których zadbano o warstwę wizualną: scenografię, światło, kostium i rekwizyt.

Planuje dalszą edukację (w tym kontynuację przerwanych studiów doktoranckich) oraz osiedlenie się na stałe nad morzem.

artykuły:

Wojując z wiatrakami / felieton

Dialogi o zwierzętach / Shakespeare Daily no 9 / gazeta festiwalowa / XV Festiwal Szekspirowski (Gdańsk)

"W teatrze jak w monadzie Leibniza" / esej

"Dotykanie teatru z każdej strony" / wywiad z Marcinem Herichem / NA_STRONIE_NR_1 / gazeta festiwalowa 16. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów A PART w Katowicach

"Magiczne pudełko" / "INWENTARYZACJA. Przedmioty scenograficzne Jerzego Grzegorzewskiego zachowane w magazynach Teatru Narodowego." / koncepcja i fotografie: Barbara Sieroslawski / Wydawnictwo Teatru Narodowego

"Teatr w eterze - szkic o teatrze radiowym. ANEKS"

"Teatr w eterze - szkic o teatrze radiowym. Część 4. Między słowem a dźwiękiem, czyli zarys estetyki radiowej"

"Teatr w eterze - szkic o teatrze radiowym. Część 3. Rozbudzanie społeczeństwa, czyli słów kilka o Teatrze Radia TOK FM"

"Teatr w eterze - szkic o teatrze radiowym. Część 2. Przemawianie ludzkim głosem, czyli trochę współczesności w wydaniu Teatru Polskiego Radia"

"Teatr w eterze - szkic o teatrze radiowym. Część 1. Wybijanie rytmu o kolana, czyli trochę historii"


INNE PUBLIKACJE:

Między zgrzebną halą, a bryłą betonu, czyli szkic o nowoczesnym budownictwie teatralnym,      "Scena" 2009, nr 2 (58), s.29-32.
O teatrze litościwym i litości pełnym, "Tematy z Szewskiej" 2010, nr 1 (4).
Święto życia - teatralna forma pogrzebu na Bali, "Fragile" 2010, nr 4 (10).

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP