Idea niestałości

Pozornie Lublin ma niewiele wspólnego z tańcem. Jednak raz w roku, przez 5 dni festiwalowych, zamienia się w wyjątkowo ambitnie roztańczone miasto, w którym spotykają się dwie dziedziny sztuki - teatr i taniec. Zespoły z całego świata zjeżdżają się, aby wystąpić na lubelskiej scenie. W tym roku wezmą udział, m.in. artyści z Włoch, Szwajcarii, Belgii i Portugali. Na 14. Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Tańca jako pierwsi zaprezentowali się studenci krakowskiej PWST ze spektaklem "Wszystko wymyka się...".

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca krakowskiej PWST w Bytomiu zainspirowany został ideą niestałości. Twórcy pragną pokazać, że stałość nie istnieje. Człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, że pod wpływem wydarzeń i ludzi, których spotyka na swojej drodze, ulega ciągłym zmianom. Nadzieje i pragnienia nie mają wpływu na to, co dzieje się wokół niego. Wiedza i przekonania ulegają zmianom i nigdy nie doprowadzą do celu ludzkich poszukiwań. Gdy jesteśmy blisko, "to" wymyka nam się z rąk i oddala bez względu na ciągłe pragnienie, tęsknotę.

Reżyserem sztuki, a zarazem twórcą choreografii jest Joe Alter - założyciel i dyrektor Joe Alter Dance Group. Znany na całym świecie tancerz i choreograf (jego prace były pokazywane m.in. w USA i niemal całej Europie) jest wykładowcą w San Diego State University, ale współpracuje również z Wydziałem Teatru Tańca w Bytomiu. Asystentką Joe Altera jest Dorota Łęcka, niezależna tancerka współpracująca z choreografami na całym świecie. Pracuje nad poszerzaniem możliwości ruchowych ciała poprzez samoobserwację. Łączy ruch ciała z duszą i umysłem, co można dostrzec w studenckim spektaklu.

wszystko wymyka się... PWST Kraków Wydział Teatru Tańca BYTOM

"wszystko wymyka się..."

Aktorzy z lekkością poruszają się po scenie, mają świadomość każdego ruchu ciała. Dostrzec można głębszą filozofię spektaklu, ukazującą ciągłe poszukiwanie i chęć uchwycenia "czegoś". Wszystkie zsynchronizowane ruchy prowadzą do poszukiwań i odpowiedzi. Jednak w ostatecznych rozrachunku jesteśmy bezsilni - cel przybliża się i oddala, pozostawiając uczucie niedosytu.

Spektakl rozpoczyna się od rozmów bohaterów, którzy próbują nawiązać kontakt z publicznością, zwierzając się i opowiadając historie ze swojego życia. Jednak każda z postaci odchodzi - w tym momencie rozpoczyna się właściwa sztuka. Bohaterowie pokazują próby poszukiwań tego, czego uchwycić nie mogą. Walczą z ciągłymi zmianami, na które nie mają wpływu.

Scenografia jest ograniczona do minimum. Na środku sceny znajduje się dziewięć krzeseł, dla każdego z aktorów. Ważna jest gra świateł, która podkreśla nastrój spektaklu. Muzyka uwypukla aurę tajemniczości i refleksji, a zarazem sprawia, że spektakl jest bardziej dynamiczny. Warto również wspomnieć o aktorach, którzy tańczą ze świeżością i pasją w oczach, dzięki czemu spektakl nabiera charakteru i tajemnicy. Tym bardziej widoczna jest świadomość ruchów i dokładność, szczególnie w scenach zbiorowych, ale także w układach indywidualnych.

Międzynarodowe Spotkania Teatru Tańca to festiwal przede wszystkim dla ludzi kochających taniec. Jest to również doskonała okazja do przybliżenia teatru tańca ludziom, którzy do tej pory nie mieli styczności z tego typu sztuką. Chociaż mniej popularny niż teatr dramatyczny, jest równie interesujący i otwarty. Poprzez metafory i symbole, artyści dają publiczności możliwość tworzenia własnych domysłów i przemyśleń. Każdy widz może zrozumieć sztukę trochę inaczej, otworzyć umysł i serce na nowe artystyczne doznania.

Luiza Nowak
Teatralia Lublin
17 listopada 2010

Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie - Wydział Teatru Tańca w Bytomiu
"wszystko wymyka się..."
choreografia i reżyseria: Joe Alter we współpracy z tancerzami
asystentka reżysera i choreografa: Dorota Łęcka
obsada: Magdalena Bartczak, Agnieszka Jaśkowska, Paulina Jóźwicka, Katarzyna Kostrzewa, Mateusz Czekaj, Bartosz Figurski, Michał Guzenda, Mikołaj Karczewski, Karol Miękina
premiera: 29 października 2010 r.
XIV Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca, 10-14 listopada 2010 r., Lublin.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP