Magia nie tylko dla dzieci

W baśniach kryją się prawdy oczywiste. Każdy będąc dzieckiem, poznaje dziesiątki bajek, a przynajmniej jedną. Gdy wkraczamy w dorosłość odchodzą one jakby do lamusa. A może czasem warto do nich wrócić i jak dziecko posłuchać o tych "banalnych" prawdach?

Malutka Czarownica TEATR ANIMACJI Poznań

"Malutka Czarownica"

Teatr Animacji proponuje swoim małym widzom (i nie tylko tym małym) bardzo dobry spektakl. "Malutka Czarownica" jest lekcją o wytrwałości, przyjaźni i pracowitości. 127 lat, które liczy malutka czarownica to naprawdę mało w świecie wiedźm. Jej największym marzeniem jest wzięcie udziału w tańcach na Górze. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy stanie się dobrą czarownicą. Jednak nasza bohaterka i jej przyjaciel kruk Abraksas, rozumieją to nieco inaczej niż jej starsze kuzynki... Przez rok wytrwale i pilnie się uczy, pomaga napotykanym na swojej drodze ludziom, a we wszystkim wspiera ją mądry, wierny kruk.

Aktorzy występują na scenie z lalkami - kukiełkami. Mała czarownica i kruk stanowią główne ogniwa przedstawienia. Ogniwa te wzmacnia pięknie śpiewający chórek, który pojawia się między dialogami. Sekwencje kolejnych wydarzeń są przeplatane piosenkami. Melodyjne dźwięki szybko wpadają w ucho. Szczególnie piosenka o malutkiej czarownicy. Akcja rozgrywa się w sześciennej bryle kreowanej na domek. Często jest on obracany, w kolejnych scenach zmieniają się zasłony obrazujące różne przestrzenie akcji. Ruchomy domek i energiczny śpiew dają efekt dynamiki.

Malutka Czarownica TEATR ANIMACJI Poznań

"Malutka Czarownica"

Spektakl pokazuje jak ważna jest w życiu przyjaźń i jak potrzebne, a zarazem bezcenne jest wsparcie bliskiej osoby. Zwraca też uwagę wytrwałość bohaterki. Postawiła sobie ona za cel bycie dobrą czarownicą i konsekwentnie do niego dąży. Ponadto cechuje ją ogromna pracowitość. Młody widz odnajdzie tu bez problemu wyżej wymienione wzorce zachowań. Miejmy nadzieję, że dużo wyniesie z tej lekcji...

Teatr lalek, tworzący dla dzieci, ma niełatwe zadanie, bo wprawdzie widz młody, ale tym bardziej wymagający. Poza tym można mu przypisać bardzo ważną funkcję. Funkcję wychowawczą młodego pokolenia, które za kilka lat przyjdzie już do "dorosłego" teatru.

Patrycja Kowalczyk
Teatralia Poznań
10 lutego 2010

Teatr Animacji w Poznaniu
"Malutka Czarownica"
na motywach tekstu Otfrieda Preusslera
przekład: Hanna i Andrzej Ożogowscy
adaptacja: Katarzyna Grajewska
inscenizacja i reżyseria: Janusz Ryl-Krystianowski
scenografia: Jacek Zagajewski
muzyka: Robert Łuczak
teksty piosenek: Janusz Ryl-Krystianowski
choreografia: Władysław Janicki
obsada:
Marta Wesołowska (gościnnie)
Danuta Rej
Mariola Ryl-Krystianowska
Elżbieta Węgrzyn Marek A. Cyris
Marcel Górnicki
Artur Romański
Marcin Ryl-Krystianowski
premiera: 21 czerwca 2009 r.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP