Słaba płeć?

Kobiety są silne psychicznie. Kobiety zawsze sobie poradzą. Kobiety są twarde. Kobiety mają w życiu trudniej niż mężczyźni. Kobiety są najpierw ciałem, potem duchem. Kobiety wiele zniosą. Kobiety są wrażliwe.

Extra Virgin TEATR ART. 51 Zgierz

"Extra Virgin"

Bez kobiet nie ma sztuki. Spektakl "Extra Virgin" został zagrany w poznańskich ósemkach w ramach festiwalu "No Woman No Art". Trzy aktorki wcielają się w role kochającej i zaborczej matki, posłusznej córki oraz tancerki erotycznej. Są tylko one. Obnażają się przed widzami emocjonalnie. W tym mocnym i ostrym przedstawieniu nie ma miejsca dla mężczyzn. Postaci budują opowieść raczej smutną i refleksyjną, opowieść o kobietach. Pokazują nam role płci pięknej we współczesnym świecie. Rolę matki, która rządzi uległą córką, przyczyniając się do jej bulimii. Rolę młodej, niewinnej i jeszcze zagubionej dziewczyny. Wreszcie rolę wyzwolonej kobiety, która sprzedaje swoje ciało, nie zważając na wstyd.

Krótki, bo 45-minutowy spektakl, jest bardzo konkretny i pobudza do myślenia. Każda z artystek budując swoją postać, stanowi element dopełniający układankę. Na tę układankę składa się ukazanie więzi łączącej matkę i córkę, mechanizmu popychającego kobietę do zaprzedania swojej godności oraz gry, którą bohaterki prowadzą z widzami.

Kim jest kobieta w dzisiejszym świecie? - pytają twórcy w "Extra Virgin". Używają prostych rekwizytów. Wiadro, ścierka, krzesło, kamera, reflektor. Stroje, w których występują postaci również stają się rekwizytami. One same - niestety też. Teatr ART.51 w swoim spektaklu odwołuje się do wrażliwości mężczyzn, ale przede wszystkim kobiet. Nie tylko mężczyzna jest odpowiedzialny za los. Kobieta musi się szanować, by ją szanowano. Poznańska publiczność w skupieniu oglądała przedstawienie i można mieć nadzieję, że obudziła się w niej potrzeba afirmacji godności kobiety.

Patrycja Kowalczyk
Teatralia Poznań
19 lutego 2010

Teatr ART. 51 - Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu
"Extra Virgin"
scenariusz i reżyseria: Zespół
obsada: Agata Drewnicz, Anka Perek, Justyna Zielińska
premiera: listopad 2008 r.
Spektakl w ramach Festiwalu "No Woman No Art" w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP