O radości. O kruchości

Przesłanie niby banalne - w świecie konsumpcjonizmu, zachłannych zjadaczy i niezmordowanych zbieraczy trudno o prawdę, piękno ulotnej chwili i prawdziwie dobrych ludzi.

Gonimy za czymś, czego nie ma, a co wyraża się w bogactwie i luksusie. Wydaje nam się, że bez przeszkód i problemów przemy naprzód, a tymczasem pogrążamy się w marazmie i stagnacji. Nie znamy prawdziwych uczuć, nie potrafimy tworzyć szczerych, trwałych relacji. Wszystko, z czego składa się nasz świat, każdy element to plastikowy substytut tego, co występuje w naturze. Potrafimy być tylko powierzchowni i puści. Zasypiamy i budzimy się bez jednej głębszej myśli. Określa nas zewnętrzny świat, nie zaś my sami. Porzucamy indywidualizm na rzecz pragnień masy. A tymczasem...

Tymczasem powinniśmy zapomnieć o doczesnych pragnieniach, żrących nasze trzewia i trawiących umysły. Powinniśmy zatrzymywać się częściej, patrząc na to, co wokół nas. I na tych, którzy są blisko. Doceniać momenty. Zachwycać się blaskiem słońca, kroplą rosy...

Big 3rd Episode-Happy/End SUPERAMAS Austria / Francja

"Big 3rd Episode-Happy/End"

Tak, tak, to wszystko już było! Czy do człowieka na wskroś wchłoniętego przez cywilizację trafi wizja kropel rosy? Wątpliwe. Sceniczny kolektyw Superamas proponuje inne rozwiązanie. Bardzo współczesne, z jasnym przesłaniem, mimo że nie wypowiedzianym wprost.

Sposób przekazu wykorzystany przez Superamas w spektaklu "Big 3rd Episode- Happy/End" sprawia, że to, co znane ogółowi, zyskuje nową, odświeżoną postać. To znakomity kolaż: teatru, tańca, filmu. Mądrze i rozsądnie czerpiąc ze wszystkich dostępnych dziedzin, Superamas uzyskują efekt niesamowitej lekkości przy ogromnym ciężarze tematu.

"Big 3rd Episode-Happy/End" to przedstawienie technicznie dopracowane - każdy dźwięk, każda wiązka światła ma odrębne znacznie, jest istotna dla całości. Do tego dodać należy niezwykłe umiejętności osób występujących. Członków Superamas trudno przyporządkować do określonej kategorii: tancerzy, aktorów, performerów. W każdej z tych ról radzą sobie bowiem znakomicie.

Oglądając ten spektakl (pełen energii i witalności), dzięki sprytnym artystycznym zabiegom przypominamy sobie o tym, co jest w życiu tak naprawdę ważne. Mimo pogody i radości, którą widzimy, myślimy o kruchości życia i niestałości świata. I o tym, że nasz czas na tym padole należy wykorzystać odpowiednio.

Kaja Owczarczyk
Teatralia Warszawa
6 października 2010

Superamas (Austria / Francja)
"Big 3rd Episode-Happy/End"
reżyseria i produkcja: SUPERAMAS
występują: Alix Eynaudi, Susi Wisiak, Agata Maszkiewicz and Superamas głosy: Susanne Bentley, Allen Brownes, Tim Crouch, Alexis Destoop, Ted Fletcher, Marianne Groves, Jennifer Lacey, Andros Zinsbrowne
9. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało / Umysł, Warszawa 23 września - 2 października 2010 r.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP