Więcej serca w sercu

Odwieczna walka Dobra ze Złem toczy się stale, i to w każdym z nas. Teatr Porywacze Ciał w swoim spektaklu "More Heart Core!" rozważa o dwojakiej naturze człowieka. Szakal i żyrafa, w wizji tego niesztampowego teatru, to dwie przeciwstawne sobie natury.

W tytule przedstawienia można dostrzec pewną grę słów. W zasadzie całość można podzielić na dwie skrajnie różne części, obrazujące wyżej wspomniane natury. Pierwsza część jest istnym "hardcorem", co w slangu mowy potocznej określa ekstremum w jakiejś dziedzinie, bądź w słowniku języka angielskiego przymiotniki: intensywny, silny, głęboki. Druga część faktycznie dotyczy serca...

Widowisko to od samego wejścia na salę wprowadza publiczność niczym w hipnotyczny trans. Ostra, rytmiczna muzyka wpija się w uszy. Akt pierwszy ukazuje element zła w człowieku i jego podatność na negatywne emocje. Szakal jest w każdym z nas. Wszystko wokół jest pieprzone: świat, ludzie, praca, telewizja, po prostu wszystko. Pełni agresji popadamy w różnego rodzaju depresje. Z jednej skrajności w drugą. W "hardcorze" nie ma miejsca na cenzurę, hamulec czy poprawność polityczną. Granice nie istnieją, więc i brak hamulców. Oglądając to makabryczne i monstrualne show, aż chciałoby się wejść na scenę i razem z aktorami wziąć kij bejsbolowy, i samemu rozwalić nim krzesło. Przeżyć własne katharsis!

More Heart Core! TEATR PORYWACZE CIAŁ Poznań

"More Heart Core!"

Dalej następuje totalny zwrot akcji. Wprowadzenie do części drugiej. Ku zdziwieniu widzów aktorzy najpierw przedstawiają się i witają z publicznością... Akt drugi to połączenie terapii grupowej i zachęta do wydobywania z własnych serc pokładów życzliwości, dobroci i empatii. Nie bez kozery autorzy dla punktu odniesienia wybrali żyrafę. Serce żyrafy waży około 11 kg i jest prawdopodobnie najsilniejsze wśród organów zwierząt.

Terapia dla publiczności czy też warsztat, który zaproponowali artyści jest fenomenalny. Wspólne lepienie żyraf z plasteliny, czytanie mądrych zdań z otrzymanych kartek, gra na gitarze i śpiew, to wszystko wyzwoliło pozytywną energię. Odnajdywaliśmy w sobie największe serce żyrafy.

Spektakl zaskakuje absurdalnością, błyskotliwym, ale i czarnym poczuciem humoru oraz ogromną lawiną niestandardowości. Zabawa, komizm i śmieszność kontrastują i współdziałają z grozą, dynamiką i makabrą. Sztuka ta silnie i intensywnie oddziałuje na widza a pod pokrywą niedorzeczności przemyca głębię. Spektakl zdecydowanie dla ludzi o mocnych nerwach.

Patrycja Kowalczyk
Teatralia Poznań
2 stycznia 2010

Teatr Porywacze Ciał w Poznaniu
"More Heart Core!"
scenariusz, reżyseria: Katarzyna Pawłowska i Maciej Adamczyk
obsada: Katarzyna Pawłowska, Maciej Adamczyk
premiera: 24 czerwca 2009 r.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP