Proszę Państwa dziś premiera, czyli o inauguracji Teatru Bagatela słów kilka

Któż nie zna krakowskiego Teatru Bagatela imienia Tadeusza Boya Żeleńskiego? Niedawno minęła 90. rocznica powstania tego, jakże sławnego, miejsca, zlokalizowanego na rogu dwóch ulic Krupniczej i Karmelickiej, w samym centrum Krakowa. Za sprawą ówczesnego wydawcy oraz redaktora "Ilustrowanego Kuriera Codziennego" - Mariana Dąbrowskiego w 1919 roku został założony Teatr Bagatela. Jako miejsce wybrano budynek, gdzie znajdowała się między innymi restauracja oraz sklep kolonialny.

Po wielu zmaganiach z renowacją oraz modernizacją obiektu projektowanego przez Janusza Zarzeckiego, by stworzyć jak największej ilość miejsc dla widzów oraz sporą scenę, ukształtowano wnętrza na modłę paryską wraz ze stosowną elegancją oraz szykiem. W założeniu teatr ten miał prezentować przedstawienia lekkie, przyjemne, zabawne i zupełnie w stylu teatrów rozrywkowych w Paryżu.

Teatr Bagatela KRAKÓW

W październikową niedzielę, a dokładnie 25 dnia tego miesiąca, w 1919 roku pierwszy raz wystawiono sztukę w Teatrze Bagatela. Było to dosyć kontrowersyjne i wzbudzające wiele emocji dzieło Gabrieli Zapolskiej "Kobieta bez skazy". Premiera spotkała się z szerokim uznaniem społeczeństwa i odniosła sukces, a sztukę tę grano potem jeszcze wiele razy. W przeciągu zaledwie trzech miesięcy przygotowano aż siedem nowych przedstawień: "Hiszpańska mucha", "Dudek", "Konfekcja męska", "Panna służąca", "Roztwór profesora Pytla", "ABC miłości" oraz "Tancerkę".

Nazwa teatru poddawana była zmianom przez lata i tak właśnie w 1938 r. uzyskał on miano Scala i przemieniony został na jedno z najbardziej ekskluzywnych kin w Krakowie, do pierwotnej formy powrócił dopiero w 1970 roku, kiedy znów odzyskał nazwę Teatr Bagatela, a dwa lata później także został nazwany nazwiskiem znanego polskiego poety Tadeusza Boya Żeleńskiego, który notabene miał ponoć wymyślić samą nazwę "Bagatela".

Teatr ten posiada trzy sceny: Scenę Dużą, Scenę w Podziemiach oraz Scenę na ulicy Sarego 7. Obecnie Teatr Bagatela należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych w Krakowie, co więcej, wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością, a sztuki wystawiane na jego deskach przyciągają miłośników teatru spragnionych rozrywki z całej Polski.

Marta Lichaj
Teatralia Śląsk
7 stycznia 2010

Bibliografia:
http://www.teatr.pl/historia

90. rocznica powstania Teatru Bagatela w Krakowie.


Warning: include(../../pasek_dolny.html) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/teatralia/ftp/artykuly/2010/styczen_2010/070110_ppdp.php on line 130

Warning: include() [function.include]: Failed opening '../../pasek_dolny.html' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/teatralia/ftp/artykuly/2010/styczen_2010/070110_ppdp.php on line 130
SITEMAP