Spektakl na urodziny
Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej obchodzi w tym roku 18-lecie istnienia. Z tej okazji przygotowała spektakl "Cokolwiek stanie się..." zaprezentowany pierwszego dnia XV Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie.
Urodzinowy spektakl był efektem pracy osób od lat związanych z działalnością GTWPL. Choreografię ułożyła Hanna Strzemiecka - założycielka zespołu, razem z Anną Żak, która przejęła pewien czas temu jego kierownictwo. Strzemiecka była także autorką koncepcji scenografii i reżyserką światła. Kostiumy zaprojektowała El Bruzda, kilkukrotnie współpracująca z GTWPL w zakresie strojów. Piotr Wolszczak - autor wizualizacji sam kiedyś był jednym z tancerzy. Pojawiły się obrazy Leszka Strzemieckiego, który zaprojektował scenografię do kilku wcześniejszych przedstawień. Spektakl stał się więc dziełem wspólnym osób wspierających działalność grupy od dłuższego czasu.
Poszczególne jego części nie są ze sobą bezpośrednio związane, a jednak tworzą spójną całość - każdy element został starannie zaplanowany przez Strzemiecką. Niezwykle ważna jest organizacja przestrzeni. Z początkowo całkowicie czarnej sceny wyłania się podświetlony prostopadłościan, który staje się tłem dla wizualizacji utworzonych z collage`u obrazów Leszka Strzemieckiego. Obrazów lekko surrealistycznych, w delikatnych pastelowych barwach, które przesuwają się płynnie po obracającej się przez cały spektakl bryle.
W tyle sceny, za pomocą zmieniającego kolor pasa światła, wykreowana została przestrzeń, gdzie poruszają się tancerki ustawione w rząd (Dominika Jarosz, Małgorzata Krasowska, Małgorzata Kwiecień, Karolina Sularz, Joanna Szot, Dorota Świć-Kęcik,). Ich ruchy nie są płynne, ale lekko gwałtowne, urywane i często niespodziewane. Dziewczyny, wykonując serie ruchów, przesuwają się od prawej do lewej strony sceny, niczym na taśmie. Dzięki temu co chwilę zza kulis wyłania się kolejna tancerka, by odtańczyć fragment układu i zejść po chwili ze sceny. Nic ich od siebie nie odróżnia, zwłaszcza, że mają na sobie podobne do siebie, beżowe, cieliste kostiumy autorstwa El Bruzdy.
Choreografia Strzemieckiej nie opowiada żadnej historii, nie jest oparta na emocjach czy budowaniu wzajemnych relacji, ale na czystej fizyczności. Ruchy tancerek wykonywane są synchronicznie, dość równo, choć zdarzają się małe potknięcia, co jest jednak nieistotne, ponieważ na taniec i tak patrzy się z dużym zainteresowaniem.
Towarzyszy mu monotonny, lekko trzeszczący dźwięk, po pewnym czasie niestety nieco męczący. W programie "Cokolwiek stanie się..." przy muzyce podano tajemnicze nazwy Acoustilyzer AL1 i STI-PA Test Signal V1.1 - nie są to jednak pseudonimy autorów muzyki, ale... nazwy urządzeń służących do pomiaru dźwięku. W tym wypadku urządzenia te posłużyły jako jego źródło. Przez szumy przebijają jednak momentami delikatne nuty "Bolero" Ravela, które w końcowej partii spektaklu nabiera pełnej mocy, wyraźnie oddzielając dwie części przedstawienia od siebie.
Przez cały czas trwania spektaklu z przodu sceny leży jedna z tancerek (Ewelina Drzał). Jej lekko oświetlone, skulone ciało co pewien czas wykonuje gwałtowny ruch nogi lub ręki, jakby dziewczyna walczyła z czymś w środku, miotając się po podłodze. W drugiej części jednak tancerki w tle przestają być ważne, a liczy się solówka Drzał, widowiskowo odtańczona do dźwięków wspomnianego "Bolera". Ta część jest zdecydowanie bardziej dynamiczna i pokazuje pełnię możliwości tancerki.
Jubileuszowy spektakl GTWPL udowadnia, że grupa wciąż się rozwija. Strzemiecka nie powtarza jedynie wykorzystywanych przed laty motywów tanecznych, ale potrafi zaprezentować coś nowego. Artystka ta 15 lat temu wpadła na pomysł zorganizowania w Lublinie festiwalu poświęconego tematyce tanecznej, więc premiera spektaklu w trakcie pierwszego dnia Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca stworzyła podwójną okazję do świętowania.
Wioleta Rybak
Teatralia Lublin
9 listopada 2011
Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej
"Cokolwiek stanie się"
koncepcja i choreografia: Hanna Strzemiecka
współpraca: Anna Żak
realizacja scenografii : Koło Naukowe Elektryków "Napęd i Automatyka" Politechniki Lubelskiej
współpraca techniczna : Daria Dziedzic
taniec: Ewelina Drzał, Dominika Jarosz, Małgorzata Krasowska, Małgorzata Kwiecień, Karolina Sularz, Joanna Szot, Dorota Świć-Kęcik, Katarzyna Świerszcz
muzyka: Acoustilyzer AL1, STI-PA Test Signal V1.1, oraz Eugene Ormandy & The Philadelphia Orchestra "Le Bolero de Ravel"
wizualizacje : Piotr Wolszczak z wykorzystaniem malarstwa Leszka Strzemieckiego
kostiumy : El Bruzda
reżyseria świateł i koncepcja scenografii: Hanna Strzemiecka
premiera: 5 listopada 2011 r.
XV Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca, 5-13 listopada, Lublin.