zwykła czcionka większa czcionka drukuj
szukaj

Łagodnie o śmierci

Theater mini-art z Niemiec zaprezentował w Starej Prochowni bardzo nastrojowy spektakl "Gęś, Śmierć i Tulipan".

Gęś, Śmierć i Tulipan THEATER MINI-ART Niemcy

Właściwie nie spektakl, a spektaklik. Jedna aktorka, dwie lalki, towarzyszący im muzyk oraz wtrącająca się jedynie od czasu do czasu narratorka. Drewniana ławka jako cała scenografia, ciepłe, przytłumione światło, wydobywające z mroku jedynie niewielką część sceny. Tak niewiele wystarczy, żeby oddać klimat zadumy, nostalgii za odchodzącym życiem.

"Gęś, Śmierć i Tulipan" to bajka Erlbrucha Wolfa, w alegoryczny sposób opowiadająca o przemijalności. Bardzo prosta fabuła, bez zbędnych detali, pozwala śledzić wątek nawet najmłodszym widzom. Bo zarówno tekst, jak i przedstawienie wydają się skierowane w głównej mierze do dzieci. Z drugiej strony, dorośli też odnajdą się w tym bajkowym świecie i nie wyjdą z teatru rozczarowani, czy znudzeni. Raczej rozrzewnieni.

Autorom spektaklu nie zależy jednak na doprowadzeniu publiczności do łez. Opowieść o przyjaźni gęsi ze śmiercią ma w sobie dużo humorystycznych akcentów. W dużej mierze za sprawą oprawy muzycznej, w dowcipny sposób podkreślającej pracę aktorki z lalkami. Widz śmieje się często, a z teatru wychodzi w nastroju przyjaznej zadumy.

Przy pomocy takiego przedstawienia z pewnością można rozmawiać z dziećmi o śmierci i oswajać je z nią, jako z naturalnym fenomenem. Dorośli natomiast z przyjemnością wrócą, chociaż na chwilę, do krainy łagodności.

Marta Woźniak
Teatralia Warszawa
28 listopada 2011

Theater mini-art (Niemcy)
Wolf Erlbruch
"Gęś, Śmierć i Tulipan"
VI Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych "Lalka też człowiek" w Warszawie, 11-20 listopada 2011 r.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP