zwykła czcionka większa czcionka drukuj
szukaj

Ulotność zmian i lekkość bytu

Wtorkowe spektakle Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca były pokazami pracy warsztatowej, swoistym "work in progress". Najwięcej emocji pozostawił po sobie pokaz białoruskiej grupy Dance Theatre Gallery. Dwie etiudy były wręcz idealne pod względem formalnym.

CISZA Dance Theatre Gallery (Białoruś)

Pierwsza pięciominutowa część występu pt. "Cisza", to luźna, baletowa impresja do muzyki Fryderyka Chopina. Tancerka Victoria Baltser wykonuje swoje solo w sposób niezwykle lekki, kolejne metamorfozy taneczne są bardzo płynne - klasyczna niemalże forma baletu wzmaga to uczucie. Luźne kompilacje tanecznych kroków sprawiają, że występ wciąga widza, nie pozwala mu na oderwanie oczu od sceny. Baletnica wprost porywa publiczność. Efekt dopełnia jasne oświetlenie i strój kobiety.

Druga etiuda to duet wspomnianej tancerki z Vladem Tereshenko. Tu tancerze dają upust swoim umiejętnościom, tworząc nieco dłuższe, bo 15-minutowe, dopracowane do perfekcji widowisko. "Dysonans" opowiada językiem tańca o problemach dotyczących różnic między ludźmi, w tym tych dotyczących postrzegania świata przez kobietę i mężczyznę. Początek etiudy jest dość spokojny, stonowany, jakby tancerze byli rozleniwieni. Jednak z minuty na minutę napięcie rośnie, zaś dwoje artystów powoli zamienia się miejscami. Wykonują niby te same ruchy, jednak można je odczytywać rozmaicie, głównie dzięki temu, że tancerze różnią się płcią.

DYSONANS Dance Theatre Gallery (Białoruś)

Ważną funkcję w spektaklu stanowi oświetlenie. Taneczna kompilacja rozpoczyna się od obrazu, gdy tancerka w jednym z rogów sceny zapala lampkę nocną. W następnych odsłonach są to punktowce, wyznaczające pole tańca dla postaci, a jednocześnie dające ciekawy efekt cienia. Sprawia to wrażenie wizualnej ewolucji postaci. Znajdziemy w spektaklu również momenty, gdy oświetlenie jest rzucone na cały plan.

Nowoczesny taniec, energiczny, dający publiczności energię, ruchy dopracowane do perfekcji. Gdy ta etiuda kończy się - widz chce więcej. Pozostaje mieć nadzieję, że spektakl powróci jeszcze na lubelskie Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w wersji pełniejszej, dłuższej i jeszcze dojrzalszej.

Anna Petynia
Teatralia Lublin
29 listopada 2011

Dance Theatre Gallery (Białoruś)

"Cisza"
choreografia: Alexander Tebenkov
taniec: Victoria Baltser
muzyka: Fryderyk Chopin

"Dysonans"
choreografia i światła: Alexander Tebenkov
taniec: Victoria Baltser, Vlad Tereshenko
muzyka: Jon Hopkins, "Smoke City", Henry Purcell

XV Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca, 5-13 listopada 2011 r., Lublin.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP