From Oklahoma with love
XI Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona" zainaugurował spektakl Teatru Nowego w Zabrzu. Gospodarze festiwalu zaprezentowali przedstawienie pt. "Gorące lato w Oklahomie" w reżyserii Katarzyny Deszcz, ze scenografią Andrzeja Sadowskiego.
Nagrodzony Pulitzerem tekst Tracy'ego Lettsa wpisuje się w kanon dramatów oscylujących wokół rodzinnych sekretów, a klimat, panujący w letnie dni w Oklahomie, w pełni odpowiada gęstniejącej atmosferze dramatu. Sytuację wyjściową kształtuje zniknięcie pana Westona, ojca rodziny, który ze swoją żoną Violet ma trzy córki. Wraz z rozwojem akcji scenicznej, przyjazdami i wyjazdami kolejnych członków rodziny, na jaw wychodzą nie tylko skrywane dotąd tajemnice, ale również obłuda bohaterów, którzy nie szczędzą sobie bolesnych słów. Światkiem rodzinnych kłótni Westonów jest zatrudniona przez głowę rodziny Indianka z plemienia Czejenów. Zetknięcie się tych dwóch światów, spokoju Johnny i gwałtowności Westonów, jeszcze bardziej uwypukla tragiczność sytuacji, w której bliscy ludzie zadają sobie niewyobrażalny ból, przyczyniając się do powstania niegojących się przez lata ran.
Tragikomiczną opowieść amerykańskiego autora w znacznym stopniu tworzą ironiczne dialogi i cyniczne komentarze bohaterów dramatu. Niestety, momentami farsowa gra zabrzańskiego zespołu powoduje, że złośliwe i gorzkie teksty wygłaszane przez postaci Lettsa, nie wybrzmiały dostatecznie okrutnie. Pojawiające się momentami dłużyzny powodowały natomiast, iż gubiła się gdzieś gęsta atmosfera dramatu, która trzymałaby widzów w najwyższym stopniu skupienia i napięcia, aż do ostatniej sekundy przedstawienia. Pomimo pewnych niedociągnięć zabrzański zespół zaprezentował publiczności przerażającą diagnozę relacji w kręgu rodziny, której z pozoru nic, prócz drobnych dziwactw małżeństwa Westonów, nie wyróżnia spośród innych mieszkańców Oklahomy.
W dramacie Tracy'ego Lettsa można odnaleźć analogie do tekstów Eugene O'Neilla i Tennessee Williamsa (a zwłaszcza tego drugiego). Pokazując przedstawicieli amerykańskiego społeczeństwa, Williams i O'Neill prezentowali problemy zmieniających się Stanów Ameryki Północnej i jej mieszkańców. Tracy Letts w podobnym stylu odnosi się do współczesnego mu społeczeństwa, które odziera z ułudy rodzinnej sielanki. Niemniej jednak, akcję tego dramatu można przenieść pod każdą inną szerokość geograficzną, ponieważ uniwersalność przekazu samego tekstu, jak i przedstawienia Teatru Nowego powoduje, że w postaciach Lettsa możemy odnaleźć rysy ludzi, których znamy z sąsiedztwa. Duszna i nieprzyjemna atmosfera Oklahomy może być odczuwana w każdym innym miejscu globu.
Magdalena Czerny
Teatralia Śląsk
15 października 2011
Teatr Nowy (Zabrze)
Tracy Letts
"Gorące lato w Oklahomie"
przekład: Klaudyna Rozhin
reżyseria: Katarzyna Deszcz
scenografia: Andrzej Sadowski
muzyka: Marzena Mikuła-Drabek
realizacja filmowa: Michał Bożek
występują:
Violet Weston - Hanna Boratyńska
Barbara Fordham- Jolanta Niestrój-Malisz
Mały Charles Aitken - Andrzej Kroczyński
Jean Fordham - Anna Konieczna
Ivy Weston- Renata Spinek
Karen Weston- Dorota Rusek
Mattie Fae Aiken - Danuta Lewandowska
Charlie Aitken - Marian Wiśniewski
Bill Fordham - Marcin Kocela
Johnna Monevata- Dagmara Ziaja
Szeryf Deon Gilbeau- Mariusz Wojtas
Steve Heidebrecht - Grzegorz Cinkowski
oraz w nagraniu filmowym Beverly Weston - Jan Prochyra (gościnnie)
premiera: 15 października 2011 r.
XI Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona", Zabrze, 15 - 23 października 2011 r.