zwykła czcionka większa czcionka drukuj
szukaj

Festiwal Teatru Nie-Złego w Legnicy. Dzień trzeci, ostatni.

Ostatni dzień festiwalu przyniósł rozczarowanie. Sprawcami wielkiego zawodu były dwa zespołu teatralne - jeden z Gdańska, kierowany przez sławnego Leszka Bzdyla, drugi - muzyczny, z Warszawy.

Twórcy, pisząc o swoim dziele, porównują go do tytułowej caffe latte - ni to kawy, ni to mleka. Ja zaś, by jakoś zacząć recenzję, napiszę - to wszystko prawda, w zasadzie nie wiadomo, czym i o czym ów spektakl jest.

Caffe Latte TEATR DADA VON BZDULOW i SZAZA Gdańsk, Warszawa

W wypełnionej po brzegi starej hali fabrycznej widownia była świadkiem dziwnego zlepku. Parę minut tańca - nie nadzwyczajnego ani w formie, ani w treści. Kilka scen, które przywodzą na myśl recital albo spotkanie autorskie - tutaj z Leszkiem Bzdylem we własnej osobie, czytającym urywki z ulubionej książki.

I wreszcie najmocniejsze części, czyli muzyczne improwizacje dwóch artystów z Warszawy, zabawa dźwiękiem i brzmieniem. A przecież spektakl powinien tworzyć jakąś jedność, a poszczególne sceny muszą być sklejone jakimś sensem, przesłaniem, motywem. W "Caffe Latte" artystyczne puzzle były rozsypane w totalnym nieładzie. Widownia siedziała skonfundowana, a to podśmiechując się z żartów Bzdyla, a to milcząc, próbując zrozumieć wykrzykiwane frazesy z Baudrillarda, a przede wszystkim oczekując na fabułę, na odnalezienie sensu. Próżne nadzieje. Szkoda.

Caffe Latte TEATR DADA VON BZDULOW i SZAZA Gdańsk, Warszawa

I tak oto skończył się legnicki festiwal. Jaki był? Odpowiem - niezły! Widzowie mogli zobaczyć sporo dobrego teatru w bardzo nietypowych, acz klimatycznych miejscach. Atmosfera imprezy była niebywale sympatyczna, rosło serce, gdy obserwowało się młodych wolontariuszy festiwalowych zaangażowanych w życie kulturalne miasta. Radość przyniosła również niespodziewana frekwencja na spektaklach - teatr jeszcze nie umarł!

Adam Jędrychowski
Teatralia Wrocław
30 września 2011

Teatr Dada von Bzdülöw i SzaZa (Gdańsk, Warszawa)
"Caffe Latte"
Teatr Dada von Bzdülöw: Katarzyna Chmielewska i Leszek Bzdyl
SzaZa: Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki
kostiumy: Kasia Piątek
reżyseria świateł: Michał Kołodziej
produkcja: Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw
premiera: 18 grudnia 2009 r.
Festiwal Teatru Nie-Złego, Legnica, 22-25 września 2011 r.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP