zwykła czcionka większa czcionka drukuj
szukaj

Lato w środku zimy

Kilkanaście osób na scenie, efektowne kostiumy, śpiew, taniec i recytacja, a w rogu... najprawdziwsza harfa, na której gra skąpo przyodziana niewiasta. Oto premiera spektaklu "Noc czerwcowa i Inge Bartsch" wrocławskiego Teatru Integracyjnego EUFORION.

Scenariusz spektaklu wykorzystuje teksty Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego - piękne, synestetyczne, zmysłowe. Całość dopełniają piosenki polskie, rosyjskie i niemieckie. Przedstawienie w pierwszej części wyraża zachwyt nad przyrodą i jej niezwykłością. W noc czerwcową zdarzyć się może wszystko, zmysły kipią erotyzmem, a górę bierze czucie, nie rozum. Zachwyt ten przeplata się z tragiczną historią Inge Bartsch - to również bohaterka jednego z wierszy Gałczyńskiego, postać piękna i utalentowana. Utwór, przewrotny i trudny interpretacyjnie, został podzielony na dialogi. Zabieg ten dodał spektaklowi dramatyzmu, uwypuklił też umiłowaną przez poetę ironię.

Noc czerwcowa i Inge Bartsch TEATR INTEGRACYJNY EUFORION

Aktorzy - podopieczni Dolnośląskiego Stowarzyszenia Aktywnej Rehabilitacji "ART" - oraz pracownicy stowarzyszenia spisali się doskonale. Tremę przyćmiło świetne przygotowanie w zakresie dykcji, emisji głosu, ruchu scenicznego. W połączeniu z dopracowaną scenografią i choreografią wszystkie te elementy decydowały o sile spektaklu.

A siła EUFORIONU polega przede wszystkim na tym, że zespół tworzą osoby o różnej wrażliwości i z różnym doświadczeniem życiowym. EUFORION to teatr integracyjny realizujący zadania arteterapii, lecz nastawiony bardziej na terapię aniżeli sztukę. Sztuka - pod postacią utworów literackich, teatralnych - jest asumptem do prowadzenia zajęć z osobami chorymi psychicznie. Czerpie z dramoterapii i choreoterapii, a swoje spektakle regularnie pokazuje na rozmaitych przeglądach i festiwalach teatrów integracyjnych. W zespole nie ma profesjonalnych aktorów czy reżyserów. Założycielką i kierownikiem artystycznym jest Anna Jędryczka-Hamera, z zawodu psycholog kliniczny. Często powtarza, że doświadczenie choroby można efektywnie przekuć na działalność twórczą. W wydanej przed laty broszurce Anna Jędryczka-Hamera napisała: (...) ludzie ulegający chorobom psychicznym są niezwykle produktywni. Sami organizują wokół siebie przestrzeń w sposób oryginalny i malowniczy, i na ogół zupełnie niegroźny fizycznie. Ich działania są natomiast (jak u twórców happeningów) prowokacją emocjonalną i intelektualną1.

Noc czerwcowa i Inge Bartsch TEATR INTEGRACYJNY EUFORION

Kiedy kilka lat temu po raz pierwszy usłyszałam o tym teatrze, nazwa natychmiast skojarzyła mi się z euforią i radością. Asocjacja ta idealnie pasowała do atmosfery panującej na próbach i warsztatach, w których nie raz miałam okazję uczestniczyć. Później dowiedziałam się, że "Euforion" to przecież nawiązanie do drugiej części "Fausta" Goethego - Euforion to syn Fausta i pięknej Heleny, uskrzydlony i nieziemski, nieobliczalny, zafascynowany śmiercią i zemstą. Teatr ma ten utwór w swoim repertuarze. Kiedy aktorzy doskonalili scenę, w której występował Euforion, dramatyczną i niezwykłą, reżyserce, Annie Jędryczce-Hamerze, przyszło do głowy, że teatr mógłby nosić taką właśnie nazwę. Wszyscy podchwycili pomysł i tak jest - od 1995 roku.

Teatr Integracyjny EUFORION to ważny punkt na teatralnej mapie Wrocławia. Ostatnią swoją premierą znów udowadnia, że potrafi grać dynamicznie, z fantazją i twórczą pasją. I że jest takie miejsce w stolicy Dolnego Śląska, w którym mogą się realizować osoby chore, ale przecież nie gorsze czy inne.

Marta Wąsik
Teatralia Wrocław
Nr 7 (7)
20 lutego 2012

1 Miejsce dla innych - podsumowanie, okolicznościowa broszura wydana przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Wrocławski Ośrodek Rehabilitacji "Art" (brak daty), s. 15.

Teatr Integracyjny EUFORION (Wrocław)
"Noc czerwcowa i Inge Bartsch"
według tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
reżyseria: Anna Jędryczka-Hamera
dźwięk: Paweł Kostrzewa
w przygotowaniu spektaklu uczestniczyli: Paweł Węgrzynowski, Teresa Sieczko, Alicja Kurczyńska, Anna Tywonek, Piotr Słowiński, Anna Witkowska, Alina Stachurska, Magdalena Michalak, Renata Pawłowska, Beata Radzik, Patryk Jagliński
harfa: Jadwiga Tomczyńska
przygotowanie kostiumów: Joanna Kalinowska, Wanda Dołoszyńska, Piotr Słowiński

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP