Na jawie wyobraźni

Po spektaklu "Życie jest snem" w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego widać, że z MATRIXEM mamy do czynienia nie tylko w kinie. Świat przedstawiony w sztuce to zbiór wielu elementów. Jawa mieszana ze snem. Rzeczywistość z surrealizmem. Czasem bohaterowie nie wiedzą, kim tak naprawdę są. Kim byli, a kim być mogą.

Królewski syn Segismundo został skazany na śmierć za życia i to przez własnego ojca. Król Basilio kierowany straszną przepowiednią, zamknął rodzonego syna w lochach. Nieświadomy, że czyn ten był początkiem samospełniającej się przepowiedni. Chłopiec zamknięty w "klatce" stawał się zwierzęciem, a wypuszczony dla eksperymentu na wolność, gotów był zabić.

Życie jest snem TEATR NOWY Poznań

"Życie jest snem"

Życie głównego bohatera było labiryntem, wiecznym pragnieniem prawdy, oczekiwaniem. Tak samo sztuka ta stanowi pewnego rodzaju labirynt dla odbiorców. Trzeba wytężyć zmysły. W pewnych momentach nie wiadomo do końca, czy bohaterowie śnią, czy są bytem w snach innych, czy może jednak to jawa. Wspólnym mianownikiem w poszukiwaniach pierwiastka człowieczeństwa przez bohaterów jest podróż. Podróż do wnętrza siebie i pytanie: kim tak naprawdę jestem?

Radosław Elis (Segismundo), Sława Kwaśniewska (Basilio) oraz Mirosław Kropielnicki (Clarin). Trójka aktorów zasługująca na większą uwagę. Zagrali bardzo przekonująco i widać było związek emocjonalny, w jaki weszli ze swoimi postaciami. Ich mocne, silne głosy przykuwały uwagę.

Mroczna scenografia doskonale wtapiała się w charakter przedstawienia. Natomiast muzyka niemalże idealnie skrojona na miarę spektaklu, nie ustępowała scenografii na krok. Waldemar Zawodziński w roli reżysera i scenografa stworzył niebanalną historię ze spójną otoczką. Tło w postaci kostiumów i muzyki sprawiło, że całość ułożyła się w zgrabnie dobraną układankę.

Patrycja Kowalczyk
Teatralia Poznań
4 czerwca 2009

Teatr Nowy w Poznaniu
Pedro Calderon de la Barca
"Życie jest snem"
przekład: Jarosław Marek Rymkiewicz
reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne, kostiumy: Waldemar Zawodziński
obsada:
Sława Kwaśniewska - Basilio
Radosław Elis - Segismundo
Paweł Binkowski - Clotaldo
Mirosław Kropielnicki - Clarin
Ewelina Dubczyk - Rosaura Antonina Choroszy - Estrella
Andrzej Lajborek - Astolfo
Nikodem Kasprowicz - Żołnierz
oraz żołnierze, strażnicy, służący
premiera: 28 kwietnia 2006 r.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP