Niezależny teatr w Breslau
Książka Magdaleny Gołaczyńskiej "Wrocławski teatr niezależny" to obowiązkowa pozycja dla tych, którzy chcą lepiej poznać czołowe teatry niezależne, działające na terenie Wrocławia. Wydana przez Uniwersytet Wrocławski pod redakcją Janusza Deglera książka opisuje teatry funkcjonujące niezależnie od instytucji repertuarowych. Mamy tu więc krótką historię Teatru Pieśń Kozła, Teatru Forma, Sceny Witkacego czy Ad Spectatores wraz ze streszczeniem przygotowanych przez te teatry spektakli.
Opisy działalności poszczególnych teatrów składają się na pierwszą część książki. W drugiej natomiast zawarte zostały wywiady, które autorka przeprowadzała z twórcami każdej z grup w ciągu ostatnich kilku lat. Całość napisana jest bardzo lekko, co sprawia, że "Wrocławski teatr niezależny" czyta się z niezwykłą przyjemnością, odkrywając przy okazji np. powiązania twórców z innymi teatrami niezależnymi, działającymi na Dolnym Śląsku (m.in. z Teatrem Cinema). Tekst opatrzony jest kolorowymi zdjęciami, co stanowi dodatkowy atut tej pozycji. Pozwala bowiem czytelnikowi, który np. nie miał nigdy możliwości zobaczenia żadnego ze spektakli danej grupy, w pewien sposób ukierunkować wyobraźnię dotyczącą poetyki konkretnego teatru czy przestrzeni, w jakiej któraś z opisywanych grup teatralnych swoje spektakle wystawia. Jest to ważne przy tworzeniu sobie własnego wyobrażenia, choćby o Teatrze Pieśń Kozła.
"Wrocławski teatr niezależny" to niesłychanie ważna, świetnie napisana i pięknie wydana książka, która wiele wnosi do opracowań dotyczących teatru polskiego, ponieważ wrocławskie teatry niezależne przeszły już właściwie do historii teatru polskiego. Natomiast dzięki Magdalenie Gołaczyńskiej doczekały się niemal wzorowego opisu swej działalności. Oczywiście - opisy wydają się być czasami zbyt skrótowe, ale wynika to z tego, że po pierwsze w razie dokładniejszego opisu spektakli, książka niepotrzebnie by się rozrosła, a po drugie autorka skupiła się na rzeczach najważniejszych, czyli na istocie twórczości każdej z grup. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to swego rodzaju małe kompendium, opisujące wrocławskie teatry niezależne. Jest to kompilacja faktów z niezależnego życia teatralnego miasta, które będąc jednym z najbardziej liczących się ośrodków kulturalnych w kraju, jest też jednym z czołowych ośrodków teatralnych.
Joanna Marcinkowska
Teatralia Zielona Góra
12 czerwca 2009
Magdalena Gołaczyńska
"Wrocławski teatr niezależny"
Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego 2007.