"Grube ryby" u Sąsiadów

W Lublinie oficjalnie rozpoczęło się święto teatru, głównie alternatywnego - czyli Festiwal Teatrów Europy Środkowej "Sąsiedzi". W tym roku odbywa się on pod hasłem "Teatr w cyrku - cyrk w teatrze". Na dowód tego na Placu Litewskim, w centrum miasta rozłożył się wielki cyrkowy namiot, w którym będą odbywać się spektakle teatralne, koncerty i inne imprezy towarzyszące. Organizatorem całego zamieszania jest, jak corocznie, Centrum Kultury w Lublinie.

Impreza otwarcia festiwalu odbyła się wczoraj, tj. 15 czerwca w Akademickim Centrum Kultury Chatka Żaka. Były oficjalne przemówienia, wręczono nagrody kulturalne, podsumowano sezon kulturalny w Lublinie. Zaraz potem miłośnicy Melpomeny mieli możliwość obejrzeć spektakl "Grube ryby" w reżyserii Krystyny Jandy, który przyjechał do Koziego Grodu z Teatru Polonia w Warszawie.

Grube ryby TEATR POLONIA Warszawa

"Grube ryby"

Znani i lubiani aktorzy - m.in. Ignacy Gogolewski, Artur Barciś, Krzysztof Kiersznowski, Wiesława Mazurkiewicz czy Krzysztof Orzechowski - przenieśli widzów w dawne czasy. Było więc świetne aktorstwo, dużo śmiechu i zabawy, stroje z epoki i tradycyjna teatralna scenografia. Zabawna i zapomniana komedia Michała Bałuckiego zrobiona została tradycyjnie, bez unowocześnień i udziwnień.

Tytułowe grube ryby - to dwaj bogaci panowie w mocno średnim wieku, którzy bezwiednie znajdują się w domu, do którego przyjeżdżają z pensji dwie młode panienki. Na mężczyzn pada blady strach, że za chwilę zostaną omotani i nakłonieni do małżeństwa, którego bynajmniej nie pragną. W międzyczasie okazuje się, że niedomówienia, tajemnice i przewrotne panienki powodują mnóstwo zabawnego zamieszania. Panowie niechętni ożenkowi zmieniają zdanie, okazuje się jednak, że dziewczęta nie są wcale zainteresowane szybkim zamążpójściem.

Podsumowując, świetna komedia i świetna zabawa. Bardzo dobry wybór na początek festiwalu. Oby cały był tak dobry i na tak wysokim poziomie jak spektakl na otwarcie.

Ewelina Drela
Teatralia Lublin
16 czerwca 2009

Teatr Polonia w Warszawie
Michał Bałucki
"Grube ryby"
reżyseria: Krystyna Janda
scenografia: Maciej Maria Putowski
kostiumy: Magdalena Tesławska
choreografia: Zofia Rudnicka
asystentka scenografa i kostiumologa: Małgorzata Domańska
opracowanie muzyczne: Marta Broczkowska
światła: Dariusz Kuc
obsada:
ONUFRY CIAPUTKIEWICZ, emeryt: Ignacy Gogolewski (aktor Teatru Narodowego)
DOROTA, jego żona: Wiesława Mazurkiewicz
BURCZYŃSKI, obywatel: Krzysztof Kiersznowski
WISTOWSKI, kapitalista: Sławomir Orzechowski / Cezary Żak
HENRYK, jego bratanek: Piotr Bajtlik
HELENA: Justyna Kulig
WANDA: Małgorzata Kocik
PAGATOWICZ, radca sądu: Artur Barciś
FILIP, służący Ciaputkiewiczów: Witold Bieliński
Festiwal Teatrów Europy Środkowej "Sąsiedzi" w Lublinie.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP