Urodziny Adama H.

Dziś 16 czerwca - dzień, w którym 85 lat temu we Lwowie urodził się człowiek, który trwale zapisał się w historii teatru.

Przeżył wojnę, a po jej zakończeniu, w latach 1945-1946 występował na scenie Teatru Jeleniogórskiego. W 1946 roku eksternistycznie zdał egzamin aktorski, za który otrzymał dyplom z wyróżnieniem z rąk znakomitych postaci, które go egzaminowały, a byli to: Leon Schiller, Edmund Wierciński, Jacek Woszczerowicz i Aleksander Zelwerowicz.

Adam Hanuszkiewicz

Adam Hanuszkiewicz

Grał następnie w wielu teatrach, m.in. w Teatrach Dramatycznych w Krakowie (u Juliusza Osterwy), Teatrze Rozmaitości w Warszawie, jak również w Teatrze Polskim w Poznaniu. W każdym z tych miejsc miał na koncie co najmniej jedną ważną rolę, jak np. Hamlet w 1950 roku, w Teatrze Polskim, w inscenizacji Wilama Horzycy, o której było głośno.

Jako reżyser zadebiutował w 1951 roku, wystawiając w poznańskim Teatrze Polskim "Niespokojną starość" Leonida Rachmanowa. Natomiast od 1955 roku pracuje w Warszawie, gdzie najpierw występował, współtworząc jednocześnie powstający w tamtym okresie Teatr TV (1957-1963 to okres, w którym był on pierwszym naczelnym reżyserem Teatru TV). 1955 to również rok, w którym Adam Hanuszkiewicz wyreżyserował swoją pierwszą sztukę teatralną - był nią "Złoty lis" Jerzego Andrzejewskiego. W latach 1956-1968 związał się z Teatrem Powszechnym, gdzie powstały bardzo kontrowersyjne i głośne realizacje sceniczne, których był reżyserem, jak np. "Wesele" Wyspiańskiego (1963), czy "Zbrodnia i kara" Dostojewskiego (1964).

W czasie stanu wojennego solidaryzował się ze środowiskiem aktorskim, bojkotując telewizję. W latach 80. był reżyserem w Teatrze Studio oraz Teatrze Ateneum. Otrzymał ponadto wiele nagród i odznaczeń, które stanowią przede wszystkim świadectwo jego niewątpliwych zasług dla polskiej kultury.

Mowa oczywiście o Adamie Hanuszkiewiczu - jednym z największych, polskich twórców teatralnych. W dniu Jego urodzin składam Jubilatowi - w imieniu całej redakcji - najlepsze życzenia.

Joanna Marcinkowska
Teatralia Zielona Góra
16 czerwca 2009

16 czerwca 2009 r. - 85. urodziny Adama Hanuszkiewicza.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP