zwykła czcionka większa czcionka drukuj
szukaj

Happening: odsłona nr 1

O happeningu z Katarzyną Mazur rozmawia Katarzyna Mazur

⇒Po co happening?
Pomysł zrobienia happeningu wyrósł z przekonania o jego sile oddziaływania na rzeczywistość, mocy rozpraszającej monotonię codzienności, a także z pragnienia urozmaicenia, ożywienia działalności teoretycznej, jaką zajmujemy się na co dzień w "Teatraliach".

Skapnij w miasto kolorem! HAPPENING

Plakat happeningu "Skapnij w miasto kolorem!"

⇒Co to za pomysł?
idea
Happening, który organizujemy, czyli umieszczenie w tramwaju widowni teatralnej, jest pierwszą częścią cyklu "pomieszanie przestrzeni" - eksperymentu polegającego na zderzeniu ze sobą miejsc i ludzkich zachowań wzajemnie nieprzystających. Ma to na celu, nie tylko przełamanie rutyny, ale także zwrócenie uwagi na fakt, że nasze życie, zachowanie zależne są od przyjętych konwencji. Jakkolwiek owe schematy nie byłyby przydatne w codziennym funkcjonowaniu, nie należy zapominać o tym, że sami je ustalamy, sami decydujemy o ich przyjęciu i jeśli, z jakichś przyczyn, najdzie nas na to ochota, sami możemy je modyfikować, a nawet im zaprzeczać. To tylko forma, której niewolnikami, przecież nie chcemy się stać.
widownia
Przesunięcie teatralnego widza do tramwaju niesie ze sobą wiele ciekawych doświadczeń. Po pierwsze stajemy się obserwatorami rzeczywistości, zupełnie inaczej patrzy się na codzienność, gdy myśli się o niej jak o spektaklu, po drugie: jednocześnie stajemy się aktorami - zarówno osoby bezpośrednio biorące udział w happeningu, jak i pasażerowie nagle znajdują się na scenie. Każdy jest jednocześnie widzem i aktorem a to wszystko podczas zwykłej jazdy tramwajem. A jeśli przy okazji, natchnie się kogoś, aby oderwał się wieczorem od telewizora i poszedł do teatru to będzie można mówić o absolutnym sukcesie w naszej walce z rutyną.

⇒Kiedy i gdzie?
Happening odbędzie się 13 grudnia br. w Częstochowie. Startujemy o godzinie 12.02, tramwajem nr 1 z pętli na osiedlu Północ. Wszyscy zainteresowani mogą się dołączyć do akcji w dowolnym miejscu na trasie pojazdu.

⇒Co dalej?
W planach jest stworzenie grupy happeningowej w każdym mieście, z którego piszemy (jak dotąd są to: Białystok, Częstochowa, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Płock, Poznań, Toruń, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra) i przeprowadzanie skoordynowanych ze sobą akcji, tak aby "skapnąć kolorem", nie tylko w miasto, ale w cały kraj.

Katarzyna Mazur
Teatralia Częstochowa
12 grudnia 2008

"Skapnij w miasto kolorem!" - happening
współorganizatorzy:
Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie
MPK Częstochowa

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP