Krok w przeszłość

"12 butelek" to program Kabaretu Bellmer mający w sobie prawdziwy urok. Przy dźwiękach instrumentów na żywo: akordeonu i pianina przenosimy się w przeszłość, która jest zarówno siłą, jak i słabością przedstawienia.

Starsi widzowie na pewno nie pozostaną obojętni w obliczu kultowego "Pamiętajcie o ogrodach" Jonasza Kofty czy utworów do słów Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej. Teksty wybrane do prezentacji miały różny ciężar gatunkowy: od dramatycznego songu kobiety po przejściach "Sztuczny miód", przez słodko - naiwną "Bo taka głupia, to ja już nie jestem..." czy pełną zabaw językiem "Balladę skandynawską" do niewinnego, ale dopowiadanego obrazami morderczego "Dramatu w ogródkach działkowych". Zatem każdy mógł znaleźć coś dla siebie: typ humoru, przedstawienia, typ dramatyczny. Ba! Mogliśmy wybierać nawet między piosenkami, a zabawnymi przedstawieniami, w tym szczególnie dowcipne, choć oparte na starych pijackich motywach, tytułowe "12 butelek".

Dwanaście butelek TEATR ŚLĄSKI Katowice

"Dwanaście butelek"

Czy jednak fragment instrukcji z "Misia" jest rozpoznawalny przez młode pokolenie? Czy wzruszają nas pijaństwa polskiej inteligencji, wspominane, a jakby odkurzone po trzydziestu latach? Czy imię "Gienia" nie kojarzy nam się już tylko z "obciachowością", a nie słodką naiwniaczką z lat 50-tych? Dzisiejsza "Gienia" to pewnie współczesna Andżelika, imię obecnie chętnie nadawane szczególnie przez rodziców - amatorów egzotycznych brzmień i pisowni. Dziewczyna ta nie nosiłaby zapewne beretu z antenką, a rozpuszczone długie włosy blond z odrostami.

I tutaj dochodzimy do przekleństwa, jaką jest pewna nostalgiczność Kabaretu Bellmer. Kody zawarte w tym spektaklu są żywe dla starszego pokolenia. Młodsze, to, które uczęszcza do teatru, pewnie również je zna, co, niestety, nie przekłada się na emocjonalny stosunek do nich i poczucie odwzorowania dnia dzisiejszego w krzywym zwierciadle kabaretu.

Ten kabaret, z bardzo ciekawymi kreacjami aktorskimi, gdzie fizys danego aktora doskonale pasuje do szeregu postaci przezeń granych, jest jak bursztyn, odnalezione po latach przedstawienie przeszłości.

Inga Niedzielska
Teatralia Katowice
17 grudnia 2008

Teatr Śląski w Katowicach
Kabaret Bellmer
"Dwanaście butelek"
reżyseria: Henryk Konwiński
scenografia: Andrzej Witkowski
przygotowanie wokalne: Ewa Zug
obsada: Dorota Chaniecka, Ewa Leśniak, Krystyna Wiśniewska, Adam Baumann, Grzegorz Przybył, Marcin Szaforz,
przy pianinie: Ewa Zug
premiera: 13 grudnia 2008 r., Scena Kameralna

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP