Nowojorski prezent świąteczny

Ostatnią w 2008 roku premierę HD Live Met Opera mogliśmy zobaczyć tuż przed świętami, bo 20 grudnia. "Thais", nie wystawiana w Metropolitan Opera od 30 lat, urzekła niezwykłą muzyką i wspaniałymi partiami wokalnymi. W Polsce spektakl transmitowany był między innymi przez Filharmonię Łódzką.

The Metropolitan Opera otwiera przed nami swoje włości średnio raz w miesiącu. Zaczęła w 2006 roku, transmitując na żywo "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Tę operę obejrzało 30 tysięcy widzów, zgromadzonych w ponad stu salach - wtedy jeszcze tylko na terenie Stanów Zjednoczonych. Ponieważ inicjatywa została entuzjastycznie przyjęta przez widzów i przyniosła niemały zysk finansowy, kolejne przedstawienia pokazano także w Japonii, Kanadzie i siedmiu krajach europejskich. Filharmonia Łódzka jako pierwsza w Polsce dołączyła do kilkuset sal kinowych i teatralnych na całym świecie i od zeszłego roku transmituje spektakle z największej i najsłynniejszej nowojorskiej opery.

Thais METROPOLITAN OPERA Nowy Jork

"Thais"

"Thais" to historia przepięknej egipskiej kurtyzany, szerzącej rozpustę wśród ludów Aleksandrii, która nawraca się pod wpływem mnicha-misjonarza Atanaela. Składająca się z trzech aktów i siedmiu obrazów sztuka nie ma jednak szczęśliwego zakończenia. Thais umiera w klasztorze, mając u swoich stóp opętanego namiętnością przewodnika duchowego. Napisana przez Masseneta w XIX wieku opera miała swoją premierę na scenie Wielkiej Opery Paryskiej 16 marca 1894 roku. W Polsce nie doczekała się jeszcze realizacji. Zresztą nawet The Metropolitan Opera nie wystawiała jej od 1978 roku. Bardzo ciężko zebrać bowiem grupę artystów, która poradzi sobie z pięknymi, ale niezwykle trudnymi do wykonania ariami. Taki "dream team" udało się jednak skompletować reżyserowi Johnowi Coxowi. Zaprosił on do współpracy dwójkę niezwykle utalentowanych śpiewaków operowych, którym powierzył główne role, Renée Fleming (wybitną sopranistkę, znaną masowej publiczności głównie z wykonania piosenek do filmu "Władca pierścieni: Powrót króla", a także wokalistkę jazzową - laureatkę nagrody Grammy w 1999 roku) i Thomasa Hampsona (niezwykle utalentowanego amerykańskiego barytona, który występuje w najlepszych operach na całym świecie).

"Thais" w reżyserii Coxa zachwyca przede wszystkim paletą barw. Przepiękne kostiumy (zwłaszcza te, które ma na sobie Fleming) i kilkakrotnie zmieniana wielka, kolorowa scenografia robią ogromne wrażenie. Orkiestra pod batutą Jesusa Lopez-Cobosa wprowadza zaś do tego tęczowego obrazka niezwykle wysublimowane dźwięki i żywe emocje. Na takim tle nie łatwo jest wypaść zachwycająco, a jednak. I Renée Fleming i Thomas Hampson wznieśli się na wyżyny. Stworzyli przejmujące kreacje aktorskie i wzorowo wyśpiewali swoje partie wokalne. Emocje fruwały w powietrzu przez niemal trzy godziny trwania tego wyjątkowego spektaklu.

Niezwykle przyjemny dla ucha i oka prezent dostaliśmy od Metropolitan Opera na święta. Dzięki relacji na żywo, oprócz samej "Thais", mogliśmy też posłuchać aktorów, z którymi specjalnie dla widzów MET rozmawiał sam Placido Domingo. Kamera towarzyszyła również wielkiemu zakulisowemu zamieszaniu w trakcie antraktów. Widzieliśmy krzątających się w pośpiechu ludzi, zmieniających monumentalne dekoracje. A Filharmonia Łódzka okrasiła całe wydarzenie wonną impresją przygotowaną przez jedną z firm zajmujących się dosyć niekonwencjonalną metodą reklamowania zapachów.

Kilka razy w roku, nie wyjeżdżając z Polski, możemy niemal dotknąć atmosfery panującej na słynnym Broadwayu. Siedząc w wygodnej sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej (albo w sali kinowej, na przykład w Krakowie) obserwujemy spektakl, który ogląda w tym samym czasie kilkadziesiąt tysięcy osób na całym świecie. Rzadkie doznania, niecodzienne emocje i wyjątkowa okazja, żeby znaleźć się w Nowym Jorku w ogóle do niego nie jadąc.

Beata Kalinowska
Teatralia Łódź
23 grudnia 2008

HD Live w Filharmonii Łódzkiej
The Metropolitan Opera w Nowym Jorku
Jules Massenet
"Thais"
libretto: Louis Gallem (na podstawie powieści Anatola France)
kierownictwo muzyczne: Jesus Lopez-Cobos
reżyseria: John Cox
obsada: Renée Fleming, Thomas Hampson, Michael Schade i inni.
premiera: 20 grudnia 2008 r.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP