"Jeśli serca dwa los połączyć ma, świat pomoże im..."

Gdy zrozumiesz to,
sam przekonasz się,
z bestią w każdym z nas
jasny piękna blask
wciąż przeplata się.
Tak w historii tej
odkąd istniał czas
Piękna z Bestią jest.

Teatr Muzyczny w Gdyni przygotował z okazji 50-lecia swego istnienia jeden z musicali wszechczasów, który podbił widownię na całym niemal świecie - "Piękna i Bestia". To widowisko wyprodukowane z rozmachem, polotem i fantazją. Przepiękna, malownicza sceneria, porywająca muzyka, wzruszająca historia.

"Piękna i Bestia" to opowieść o potędze dobra i miłości w świecie, w którym tak wiele jest zła i przemocy. Samolubny i zły Książę, któremu nie brakuje w życiu niczego, wyśmiewa i odrzuca podarunek Żebraczki - kwiat róży. Za karę zostaje zamieniony przez nią w odrażającą Bestię. Na wszystkich mieszkańców zamku zostaje rzucona klątwa. Zły książę, w którego sercu nie ma miłości, na próżno błaga o litość. Wstydząc się swego wyglądu, ukrywa się w swoim zamku. Jedyne, co mu pozostaje to magiczne lustro oraz podarowana mu przez Żebraczkę róża. Jeżeli Bestia pokocha kogoś, kto odwzajemni jego miłość, zanim opadną wszystkie płatki róży, klątwa zostanie zdjęta. Czas mija nieubłaganie, Bestia popada w rozpacz i zrezygnowanie. Nie ma nadziei, że ktokolwiek zdoła pokochać kogoś takiego jak on.

Piękna i Bestia TEATR MUZYCZNY Gdynia

"Piękna i Bestia"

Pewnego dnia w zamku pojawia się piękna Belle, która rozpaczliwie usiłuje odnaleźć uwięzionego przez Bestię ojca. Ojciec zostaje uwolniony, Belle musi pozostać w twierdzy Bestii. Po jakimś czasie Piękna i Bestia zakochują się w sobie. Pewien mężczyzna imieniem Gaston pragnie jednak poślubić Belle i kiedy dowiaduje się, że ta zakochała się w Bestii, postanawia ją zgładzić. Bestia, umierając w ramionach Belle, usłyszy od ukochanej długo wyczekiwane "Kocham Cię". Po chwili zmienia się w pięknego księcia.
Na deskach gdyńskiego teatru zobaczymy zatem wyciskacz łez z happy endem. Twórcy nie pożałowali energii, możliwości techniki ani środków na realizację tego wielkiego przedsięwzięcia. Historię Pięknej i Bestii podziwiać możemy w bajkowej wręcz scenerii.

Na szczególną uwagę zasługuje jedna rola męska - rola Gastona. Krzysztof Żabka jako Gaston nie ma sobie równych w gibkości i zręczności, które połączone z jego umiejętnościami wokalnymi, budują postać wyjątkowo ciekawą i zabawną. Podkreślić należy także scenę z balu - barwną i dynamiczną. Są tu sztuczne ognie, przepiękne stroje i choreografia.

"Piękna i Bestia" to widowisko dopieszczone i dopracowane pod każdym względem. Polecam małym i dużym Widzom.

Emilia Gregorowicz
Teatralia Trójmiasto
30 grudnia 2008

Teatr Muzyczny w Gdyni im. D. Baduszkowej
"Piękna i Bestia"
reżyseria: Maciej Korwin
kierownictwo muzyczne: Dariusz Różankiewicz
scenografia: Diana Marszałek, Julia Skrzynecka
choreografia: Joanna Semeńczyk
obsada: Jerzy Michalski / Sebastian Wisłocki (Bestia, Książę), Anna Maria Urbanowska / Karolina Trębacz (Piękna - Belle, Podfruwajka), Ewa Gregor / Katarzyna Kurdej (Babette - Panna Miotełka), Jacek Wester / Łukasz Dziedzic (Cogsworth - Pan Zegar), Bernard Szyc / Aleksy Perski (Maurycy - Ojciec Belle), Dorota Kowalewska / Alicja Piotrowska (Mrs Potts - Pani Czajnik), Grażyna Drejska / Anna Andrzejewska (Pani Szafa), Marek Richter / Marek Kaliszuk (Lumiere - Pan Świecznik), Tomasz Więcek / Krzysztof Żabka (Gaston), Marta Proskień (Podfruwajka), Paweł Bernaciak (Monsier D'Arque), Tomasz Gregor / Mateusz Deskiewicz (Lefou)
premiera: 31 maja 2008 r.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP