Podróż ze Szwejkiem po mitycznym kraju Habsburgów

Bielski "Szwejk" to wielobarwna opowieść o losach czeskiego wojaka ukazana na tle absurdalnego obrazu pierwszej wojny światowej. Gromki śmiech wywołują rozmaite niedorzeczne rozkazy wojenne i sposób organizacji armii (a właściwie jej brak), jak również sami bohaterowie wydarzeń, którzy zostali przedstawieni ze sporą dozą ironii i komizmu. Nad tym groteskowym światem unosi się jednak sentymentalna mgiełka. Spektakl Roberta Talarczyka to jednocześnie podróż wstecz do tego, co wydaje się bezpowrotnie utracone.

W spektaklu nie brakuje ważnych postaci z powieści Haška, z którymi Szwejk przeżywa masę przygód. Oprócz "cywilów", takich jak pani Müllerowa czy Palivec i jego żona, możemy zobaczyć wojennych kompanów i zwierzchników Szwejka - będącego na wiecznym gazie feldkurata Katza, pomstującego nad kretynizmem Szwejka, niepoprawnego kobieciarza porucznika Lukasza, wrzeszczącego bez przerwy porucznika Duba, czy wiecznie głodnego, żarłocznego Balouna.

Szwejk TEATR POLSKI Bielsko-Biała

"Szwejk"
Grzegorz Halama
fot. T. Wójcik

Bohaterowie Haška to studnie do czerpania niebywałej ilości komizmu, który świetnie nadaje się do wygrania na scenie. Z bielskich aktorów szczególnie zabawnie wypadł Kuba Abrahamowicz w roli polowego kapelana Katza. Bardzo podobał mi się także Adam Myrczek w roli Szwejka. Gesty i sposób poruszania się doskonale korespondowały z mimiką twarzy. Mina totalnego niewiniątka z jednoczesnym kretynizmem wypisanym na twarzy dały wspaniały efekt.

Ciekawym pomysłem było wprowadzenie do spektaklu postaci cesarza Franciszka Józefa (doskonale ucharakteryzowany i świetny aktorsko Bernard Krawczyk). Pojawił się on jako zdystansowany narrator i komentator wydarzeń. Cesarz wprowadza Szwejka w historię, aby ożywił swoimi przygodami nieruchomy i zastygły świat Monarchii Austro-Węgierskiej.

Szwejk i jego przygody pozostanie nieśmiertelny. Ożywa na kartach powieści przy kolejnych lekturach "Przygód dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej", w wielu filmach opiewa się losy tego czeskiego żołnierza, co rusz na deskach scenicznych ktoś pragnie opowiedzieć o Szwejku. Bohaterowie powieści Haška odzyskują wtedy na chwilę swoją przeszłość - schyłek wielkości Austro-Węgier. A my, czytelnicy czy widzowie, możemy przenieść się na chwilę w tę mityczną krainę. Podążać za losami Józefa Szwejka, cwaniaka, poczciwca, kretyna , bohatera.

Maria Marchewicz
Teatralia Katowice
30 grudnia 2008

Teatr Polski w Bielsku-Białej
"Szwejk"
na motywach powieści Jaroslava Haška "Przygody dobrego wojaka Szwejka"
reżyseria, adaptacja, teksty piosenek: Robert Talarczyk
tłumaczenie: Paweł Hulka-Laskowski
scenografia i kostiumy: Michał Urban
muzyka: Krzysztof Maciejowski
choreografia: Katarzyna Aleksander-Kmieć
obsada: Szwejk - Adam Myrczek/Grzegorz Halama, Franciszek Józef - Bernard Krawczyk, Feldkurat Katz - Kuba Abrahamowicz, Porucznik Lukasz - Rafał Sawicki, Porucznik Dub - Grzegorz Sikora, Baloun - Tomasz Lorek i inni
premiera: 10 maja 2008 r.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP