Czerwony Kapturek i Dziadek Freud

"Teatr to miejsce pewnego hochsztaplerstwa - prób działania energią" - tak powiedział w jednym z wywiadów Krzysztof Warlikowski. Ostatnio w Teatrze Nowym pojawiła się informacja, że przepływ teatralnej energii będzie chciał sprawdzić w stosunku do... dzieci!

Twórca Nowego Teatru w Warszawie mówi, że po premierze "(A)polonii" planuje zrobić spektakl dla dzieci, z okazji Dnia Dziecka, który będzie swobodną interpretacją baśni o Czerwonym Kapturku. Widoczne w nim będą elementy psychoanalizy, które jednak będzie mógł odczytać tylko dorosły widz. Spektakl będzie więc posiadał drugie dno - niedostępne dla młodszej widowni (z oczywistych względów), ale wyraźne dla widzów dorosłych. "Teatr to miejsce zgorszenia czy wręcz rozkochania. Może też zaproponować komuś sens na następny dzień lub resztę życia. Może ten spektakl sprawi, że kiedyś wrócą do teatru. Same. Nieobowiązkowo".

Czerwony Kapturek - okładka książki dla dzieci

"Czerwony Kapturek" - okładka książki dla dzieci

"Czerwony Kapturek, czyli prawda o lesie" - taki tytuł będzie prawdopodobnie nosił spektakl, który Krzysztof Warlikowski przygotowuje wraz z siedmiorgiem aktorów. Widowisko będzie przeznaczone dla młodzieży w wieku od gimnazjum wzwyż. Premierę będzie miał oczywiście 1 czerwca 2009. Najprawdopodobniej odbędą się trzy pokazy w ciągu jednego dnia, ponieważ "Czerwony Kapturek..." ma trwać maksymalnie półtorej godziny.

Spektakl z przeznaczeniem dla młodych odbiorców to zawsze ważny sprawdzian dla reżysera, ponieważ młodzież nie jest widownią łatwą. Znając jednak umiejętności ucznia Krystiana Lupy, można przypuszczać, że będzie on potrafił "zaczarować" również dzieci z warszawskich gimnazjów. Dla znawców i wielbicieli spektakli, tworzonych przez Warlikowskiego, będzie to na pewno duża ciekawostka, ponieważ reżyser ten znany jest z mistrzowskich spektakli, cieszących się uznaniem nie tylko w kraju, jak i za granicą, na których widownia jest zawsze pełna, ale ich tematyka i przekaz przeznaczone były do tej pory wyłącznie dla widzów dorosłych.

Na pewno będzie to ważne wydarzenie w teatralnym świecie, który przyzwyczaił nas widzieć Warlikowskiego jako reżysera, który swoje spektakle lepi z mroków ludzkiej duszy, dlatego też myśląc o młodszym odbiorcy, będzie mógł swój dorobek artystyczny nieco rozjaśnić.

Joanna Marcinkowska
Teatralia Zielona Góra
1 kwietnia 2009

Teatr Nowy w Warszawie
"Czerwony Kapturek, czyli prawda o lesie"
adaptacja i reżyseria: Krzysztof Warlikowski
premiera: 1 czerwca 2009 r.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP