Ucieczka w świat marzeń

Zwykle najciekawsze pomysły na scenariusz dostarcza artystom samo życie. Nie inaczej było w przypadku debiutanckiego projektu krakowskiego duetu - Magdaleny Konopek i Izabeli Soldaty. Do stworzenia spektaklu o wymownej nazwie "Loserthing" pchnęła młode tancerki inspiracja niepokojącym zjawiskiem, jakie same zaobserwowały w otaczającym je środowisku. Mianowicie chodzi tu o ślepą ucieczkę w świat marzeń, przez którą w konsekwencji traci się kontakt z rzeczywistością, a także kontrolę nad własnym życiem.

"Loserthing"

"Loserthing" to opowiedziana tańcem historia osoby, która zamiast żyć własnym życiem, wolała żyć stworzonym z marzeń złudzeniem. Oglądając to, co dzieje się na scenie, można odnieść wrażenie, że w jakiś przedziwny sposób udało nam się dostać do wnętrza ludzkiego umysłu. Krakowskie tancerki ukazują nam skomplikowaną relację między "ja realnym" i "ja wyidealizowanym", które odpowiednio symbolizują. Ukazują nam ucieczkę w mroczny świat wyobraźni, z którego nie ma drogi powrotnej. Obserwujemy, jak "prawdziwe ja" stopniowo traci resztki indywidualności, by w końcu całkowicie dać się zdominować stworzonej idealnej wizji samego siebie. Co znamienne, "ja realne" nawet nie podejmuje walki z ideałem. Zdaje się biernie przyjmować każdą kpinę, każde szyderstwo, jakie są do niego adresowane. Nie mogąc dorównać ideałowi, woli, by doskonała wizja zajęła miejsce rzeczywistości.

Spektakl opiera się na dość zręcznym połączeniu tańca klasycznego i współczesnego. Między innymi można w nim zobaczyć elementy techniki modern jazz underground, rozwijanej przez znanego choreografa Thierry`ego Vergera, a także elementy tańca z wykorzystaniem rozciągliwego materiału, wypracowane przez krakowski zespół Art Color Ballet, z którym obie tancerki współpracują. Koncepcja bardzo ciekawa i dobrze wykonana od strony tanecznej. Jedyne, co można zarzucić autorkom "Loserthing", to nadmierne skupienie się na technice, przez co umknęły gdzieś emocje, jakie tańcem chciały wyrazić.

Projekt Magdaleny Konopek i Izabeli Soldaty to już trzecia marcowa premiera nagrodzona w konkursie "rezydencja / premiera 2009". Ostatnie dwa, wyróżnione w konkursie, spektakle będzie można zobaczyć w gdańskim Klubie Żak w ostatni weekend maja.

Aleksandra Waśko
Teatralia Trójmiasto
4 kwietnia 2009

Klub Żak w Gdańsku
"Loserthing"
reżyseria i choreografia: Magdalena Konopek, Izabela Soldaty
scenografia: Magdalena Konopek
kostiumy: Izabela Soldaty
muzyka: Aphex Twin, Anja Garbarek, Amon Tobie, Ochre
premiera: 27 marca 2009 r.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP