O potrzebie bycia rozumianym

"Namiętności" - ostatnia premiera Teatru Ateneum w reżyserii Izabelli Cywińskiej - to historia stworzona na kanwie trzech opowiadań I. B. Singera: "Broda", "Wielbicielka" i "Przygoda".

Głównego bohatera, pisarza (Grzegorz Damięcki), odwiedzają trzy kobiety: Pani Szapiro (wspaniała w tej roli Jadwiga Jankowska-Cieślak), Pani Pupko, czyli kobieta z brodą (Magdalena Zawadzka) oraz Elizabeth de Sollar (Barbara Prokopowicz). Każda z nich jest kobietą duchowo złamaną, rozdartą pomiędzy doświadczanym codziennie brakiem zrozumienia a silną potrzebą zaznania empatii ze strony bliskich osób. Odwiedzają więc Autora po to, by opowiedzieć mu o historii swojego życia, jak również po to, by zaspokoił on ich głód fizycznej bliskości i miłości. One, czytelniczki jego utworów, wiedzą, że on jak nikt zna tajniki ludzkiej duszy.

"Namiętności"
fot. M. Ankiersztejn

Spektakl jest okazją do pochylenia się nad dwoma bardzo ważnymi aspektami ludzkiego życia: nad potrzebą bycia kochanym i rozumianym. Pokazuje frustracje kobiety niezrozumianej, targanej namiętnościami.

Opowieści towarzyszą songi autorstwa Andrzeja Poniedzielskiego. Są to smutno - liryczne piosenki o przemijaniu, o "drzewieniu" człowieka i o jego niekończącym się niespełnieniu:

Oto, co Człowieka gnębi
- wieczne przeczuwania głębi
A prócz tego, Jego gnębi
- wieczne dociekania głębi

Spektakl nie jest jednak ponury. Postaci naszkicowane zostały z subtelnym humorem.

Na szczególną uwagę zasługuje scenografia autorstwa Jana Kozikowskiego. Na jednej scenie zamieszczono mianowicie mieszkanie pisarza, dom sąsiadów, mieszkanie państwa de Sollar, mieszkanie pani Lemkin (krótki, ale bardzo zabawny epizod Krystyny Tkacz), okno, w którym co jakiś czas pojawia się chór - komentator tego, co widzimy na scenie.

Gra aktorska, kostiumy, scenografia i muzyka tworzą zgrabną całość. Do programu spektaklu dołączono płytę z muzyką do spektaklu, co stanowi dodatkową atrakcję.

Emilia Gregorowicz
Teatralia Warszawa
6 kwietnia 2009

Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie
Isaac Bashevis Singer
"Namiętności"
reżyseria i adaptacja: Izabella Cywińska
scenografia: Jan Kozikowski
kostiumy: Julia Skrzyneczka
światła: Mirosław Poznański
songi: Andrzej Poniedzielski
muzyka: Jerzy Satanowski
obsada: Grzegorz Damięcki (Autor), Jadwiga Jankowska-Cieślak (Pani Szapiro), Magdalena Zawadzka (Pani Pupko, kobieta z brodą), Barbara Prokopowicz (Elizabeth de Sollar), Jerzy Kamas (Olivier de Sollar), Krystyna Tkacz (Harvey Lemkin), Krzysztof Gosztyła (Jeffrey Lifszyc), Bartłomiej Nowosielski (Adwokat), Henryk Łaciński (Lewi Icchok)
chór: Halina Łabonarska, Dorota Nowakowska, Jan Janga Tomaszewski
prapremiera polska: 29 marca 2009 r.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP