Słodko - gorzko

Pierwszy dzień przeglądu najciekawszych spektakli offowych The Best OFF 2009 sponsorowały smaki słodko - gorzkie. Dwa monodramy, które przedstawiono tego wieczoru ukryły się pod jakże swojsko brzmiącą nazwą Teatr From Poland (pod patronatem Jarosława Filipskiego) i bazowały na formalnych dokonaniach komików amerykańskich Stand-up, aczkolwiek problemy poruszane przez aktorów były nasączone polskością.

"Dziewictwo"

Pierwszy spektakl "STENDapKOMEDY" w wykonaniu Wojciecha Kowalskiego dał przysłowiowego pstryczka w nos każdemu intelektualiście, siedzącemu na widowni. Pośmiejmy się wspólnie z uczonych, którzy Tadeusza Kantora kojarzą z miejscem wymiany walut. Porzucajmy piłeczkami w ogromną maskę zawieszoną na malutkiej scenie i wyobraźmy sobie, że właśnie wyładowaliśmy agresję na maskach symbolizujących teatr - za te wszystkie spektakle, których nie rozumieliśmy, za te nudy i przysypianie w niewygodnych fotelach. Dajmy korepetycje z aktorstwa młodym dziewczynom, które marzą o wielkiej karierze. Wskażmy palcem deski teatrów z Pucka i Lądka Zdroju. Tam to dopiero czuć prawdziwy zapach sztuki, która pamięta czasy Stalina. Oczywiście nie zapomnimy o współczesności - o polityce i politykach, o Marii Janion, którą rozumieją tylko poloniści, o znajomościach zawartych na portalach randkowych... Tak. To jest Polska właśnie. Pośmiejmy się z niej, bo płakać już dłużej nie można. I publiczność śmiała się, ach, jak się uśmiała.

A gdy już wydrwimy Polskę, pomóżmy Katarzynie Gorczycy sprzedać z zyskiem jej "Dziewictwo". Tutaj już tak zabawnie nie było (winę za to można zrzucić na braki w warsztacie aktorskim młodej odtwórczyni). Na początku było uroczo. Nastoletnie dziewczę tańczy do słodkiej muzyki z filmu "Czekolada". Chwilę później policzkuje przypadkowo wybranego mężczyznę z widowni, a po sali niesie się jedno wielkie "plask" (oj, zdenerwował się pan, zdenerwował) i ubiera czerwone szpilki, symbol wyzwolonej kobiecości. Bohaterka już nie jest niewinną dziewczynką. Staje się kobietą, która doskonale wie, że ma cenny towar jednorazowego użytku i może na nim zarobić. Ale, ale... nie każdy może kupić jej dziewictwo. Bo pieniądze są ważne, ale nie najważniejsze. Liczy się jeszcze przecież wnętrze mężczyzny, to "coś". Są jeszcze dziewczęce wyobrażenia o "pierwszym razie", choć jak się w ostatniej scenie okazuje, marzenia nie są najistotniejsze. Dziewictwo jest towarem. Kobieta jest towarem. Dlatego zamyka się ją w pudle prezentowym. Na górze ozdobna kokarda, a z boku kod kreskowy. Kto da więcej?

Pierwszy dzień przeglądu The Best OFF za nami. A jakich smaków było więcej? Słodyczy, goryczy, a może gorczycy?

Alicja Olkowska
Teatralia Trójmiasto
7 kwietnia 2009

Kabaret From Poland

"STENDapKOMEDY"
reżyseria: Jarosław Filipski
scenariusz: Jarosław Filipski
scenografia: Joanna Chwastek
występuje: Wojciech Kowalski

Ruta Kavalkanti
"Dziewictwo"

reżyseria: Joanna Chwastek i Jarosław Filipski
występuje: Katarzyna Gorczyca

The Best OFF 2009 Klub Żak w Gdańsku.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP