Po drugiej stronie lustra

Taniec może być sztuką. Spektakl taneczny winien być czymś więcej niż sam taniec. Bo to przecież nie tylko choreografia, technika, kostium, muzyka, światło. Magia całości może oczarować, może powalić na kolana. Niewątpliwie prapremierowy spektakl w Teatrze Rozrywki - "Zobacz, Alicjo" jest czymś więcej niż tylko barwną inscenizacją. Po raz kolejny utwierdziłam się w przekonaniu, że na śląskich scenach powinno być znacznie więcej tańca - zwłaszcza w takim wydaniu.

"Zobacz, Alicjo" - mówi tytuł przedstawienia, a my, wbici w siedzenia widzowie, patrzymy razem z nią, nie mogąc nadziwić się inscenizacyjnemu bogactwu. To prawdziwie orgiastyczna podróż przez niesamowite dźwięki, feerię barw i zachwycające kostiumy.

"Zobacz, Alicjo"

Jednym z największych atutów spektaklu jest muzyka grana na żywo. Improwizacje muzyków robią ogromne wrażenie. Kostiumy Anny Chadaj, i te znane już ze wcześniejszych spektakli Teatru Rozrywki, stają się w tańcu także rekwizytami, elementami scenografii i po prostu grają, tańczą. Przestrzeń sceniczna teatru została znakomicie wykorzystana - używana jest obrotówka, a barwne światła w ciekawych kolorystycznych zestawieniach są plastyczną ucztą dla oka.

Zachwyca jak zwykle choreografia Katarzyny Aleksander-Kmieć: fragmenty solowe, duety... Jednak najmocniejszą stroną spektaklu są choreografie zbiorowe. Kompozycja kolejnych scen, budowana na zasadzie kontrastu (sceny zbiorowe, tętniące energią i dynamiką, przeplatane z pełnymi napięcia spotkaniami Alicji i Damy Pik), sprawia, że przedstawienie ogląda się z zapartym tchem.

Surrealistyczna fantazja Lewisa Carolla po raz kolejny okazała się inspirująca. "Zobacz, Alicjo" to sceniczne dzieło wysmakowane muzycznie i plastycznie. To nie tylko taniec na deskach teatru, to pełnoprawny artystycznie spójny spektakl teatralny. Warto wybrać się wraz z Alicją w ten niebezpieczny, ale pełen niezliczonych odcieni i dźwięków świat.

Marta Nowok
Teatralia Katowice
9 kwietnia 2009

Teatr Rozrywki w Chorzowie
"Zobacz, Alicjo"
inscenizacja i choreografia: Katarzyna Aleksander-Kmieć
muzyka: Bartłomiej Herman (perkusja), improwizacja na saksofonie: Jacek Owsianka,
improwizacje wokalne: Emilia Majcherczyk
scenografia i kostiumy: Anna Chadaj (w przedstawieniu użyto kostiumów, które zostały zaprojektowane i wykonane do innych spektakli Teatru Rozrywki przez: Zofię de Ines, Dorotę Morawetz, Barbarę Ptak, Elżbietę Terlikowską, Grażynę Żubrowską i Jerzego Rudzkiego)
obsada: Katarzyna Buczkowska, Barbara Ducka, Natalia Gajewska, Katarzyna Korzec, Natalia Kurzawa, Małgorzata Mazurkiewicz, Małgorzata Ochabowicz, Larysa Policińska, Barbara Skrodzka, Sonia Sosna, Emanuela Żukowska, Sebastian Chwastecki, Kamil Guzy, Maciej Herman, Kryspin Hermański, Jakub Jóźwik, Grzegorz Kaczmarczyk, Jakub Lewandowski, Krzysztof Włosiński
premiera: 28 marca 2009 r.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP