W Teatrze Roma znów straszy!
"Upiór w operze" (w oryginale "Phantom of the Opera") od lat cieszy się niegasnącą popularnością na całym świecie. Ba, nawet doczekał się swojej ekranizacji filmowej i wielu spektakli teatralnych.
Poruszająca historia zdeformowanego człowieka żyjącego w lochach Opery Paryskiej, wybitnego kompozytora, muzyka, architekta, który swoje życie spędza w cieniu, jedynie podglądając innych.
I właśnie taką osobę dotyka obezwładniające uczucie, jakim jest miłość do pięknej, wręcz dziewiczej śpiewaczki o anielskim głosie. Czy takie uczucie ma szansę istnieć?
Teatr Roma ze swoim wieloletnim doświadczeniem miał wolną rękę w doborze aktorów, scenografii i muzyków, a także świadomość popularności dzieła i odpowiedzialności, jaką niosło za sobą zrealizowanie tak słynnego musicalu. Wyzwania tego podjął się reżyser Wojciech Kępczyński na podstawie tłumaczenia utworu Daniela Wyszogrodzkiego. 15 marca 2008 roku na deskach Teatru Roma stanął Webberowski Upiór. Spektakl zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Charakterystyczna muzyka, którą opracowała orkiestra Teatru Muzycznego ROMA pod dyrekcją Macieja Pawłowskiego oraz zespół Five Lines, wspaniała gra świateł, wprowadziły widzów do świata opowieści, gdzie głównymi odtwórcami byli Damian Aleksander jako Upiór i Paulina Janczak w roli Christine. Kiedy tylko po raz pierwszy zabrzmiał głos Upiora, publiczność była poruszona, a jego opowieść przejmująco prawdziwa. Choć śpiew panny Dae również nie pozostawiał wiele do życzenia, dało się odnieść wrażenie, iż to Aleksander czaruje publikę siłą oraz pewnością swego charakterystycznego bohatera. Nie można zapomnieć o fantastycznej Barbarze Melzer w roli charyzmatycznej i zadufanej w sobie diwy Carlotty Giudicelli. Wspaniałe piosenki, znane większości skądinąd, w nowej interpretacji brzmiały zupełnie inaczej, a słyszane na żywo przekonałyby nawet najbardziej krytycznego widza.
Warto wspomnieć również o balecie towarzyszącym całemu musicalowi - dzięki niemu całość spektaklu została idealnie dopełniona także pod względem choreograficznym (to zasługa Pauliny Andrzejewskiej). Zachwycał on swoją lekkością i świeżością.
Zdecydowanie najciekawszą i najtrudniejszą częścią spektaklu była scenografia Pawła Dobrzyckiego. Wręcz mroczne dekoracje podziemi opery, zmieniały się w przeciągu sekund w salę balową bez żadnych potknięć ani opóźnień. Łódź płynąca po wodzie była równie realistyczna jak schodzenie po wielu ciągach schodów do lochów. Najbardziej przez wszystkich oczekiwany żyrandol Opery Paryskiej, nie zawiódł, kiedy został rozświetlony i powieszony na środku. Każdy poczuł się jak uczestnik wydarzeń spektaklu z całą jego mrocznością i tajemnicą ukrytą w podziemiach. Wiele emocji wzbudziło również w kulminacyjnym momencie spuszczenie żyrandola na widownię przez rozwścieczonego Upiora i spowodowanie pożaru gmachu opery. Całość zapierała dech w piersiach i zapewne nieprędko zostanie wymazana z pamięci publiczności.
Bajecznymi kostiumami bohaterów, które dopełniały bajkowej wręcz scenografii, zajęła się Magdalena Tesławska.
Musical "Upiór w Operze", wystawiany w Teatrze Roma, zebrał doskonałe recenzje krytyków, był on jednym z ważniejszych wydarzeń teatralnych, nagłośnionym w mediach, co sprawiło, że sala przed spektaklem zawsze pęka w szwach, a miejsca trzeba rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Samo to świadczy już o dużym powodzeniu, jaki odniósł warszawski teatr.
Marta Lichaj
Teatralia Śląsk
1 lipca 2009
Teatr Muzyczny Roma w Warszawie
Andrew Lloyd Webber
"Upiór w operze"
("Phantom of the Opera")
tłumaczenie: Daniel Wyszogrodzki
reżyseria: Wojciech Kępczyński
scenografia: Paweł Dobrzycki
choreografia: Paulina Andrzejewska
muzyka: Andrew Lloyd Webber
kostiumy: Magdalena Tesławska
asystent choreografa: Błażej Ciszek
obsada:
Firmin - Jakub Szydłowski, Grzegorz Pierczyński
André - Wojciech Dmochowski, Wojciech Socha
Carlotta - Barbara Melzer, Izabela Bujniewicz, Anna Gigiel
Buquet/Licytator - Wojciech Paszkowski, Jan Bzdawka, Jacek Lenartowicz
Meg Giri - Ida Nowakowska, Katarzyna Wach
Lefevre - Grzegorz Pierczyński
Reyer - Wojciech Socha, Marcin Wortmann
oraz - zespół wokalny, taneczny, adepci, epizody
Upiór - Damian Aleksander, Łukasz Zagrobelny, Tomasz Steciuk
Raoul - Marcin Mroziński, Łukasz Talik, Piotr Domalewski
Christine - Edyta Krzemień, Paulina Janczak, Kaja Mianowana
Piangi - Tomasz Jedz, Zbigniew Ślarzyński
Madame Giri - Anna Sztejner, Katarzyna Walczak
premiera: 15 marca 2008 r.