Mi³o¶æ... po prostu

Czy to mo¿liwe, by najpiêkniejsze i najbardziej po¿±dane uczucie stawa³o siê oklepane? Motyw przewodni w literaturze i sztuce. G³ówny w±tek piosenek, filmów, wierszy i prozy. Czy mi³o¶æ mo¿e spowszednieæ? Odpowied¼ jest jednoznaczna - nie. Jej ponadczasowy wymiar i uniwersalny charakter nigdy nie strac± na aktualno¶ci.

M³odzi twórcy pod opiek± Anny Ciszowskiej inspiruj± siê opowiadaniem Guy de Maupassanta. Prosta z pozoru historyjka wydaje siê banalna. Jednak pod pokryw± prozaicznej opowiastki kryje siê wielow±tkowy utwór z potrójnym dnem. "Jedna mi³o¶æ" to w zarysie historia zakochanej bez pamiêci dziewczyny - bez wzajemno¶ci niestety. Drugie dno stanowi umiejscowienie wydarzeñ w realiach polskiej wsi i wziêcie pod lupê prowincjonalnych, utartych zachowañ. I tu wyrasta w±tek nietolerancji dla odmienno¶ci, tak trudnego do zaakceptowania homoseksualizmu.

Spektakl k³adzie nacisk na emocje. Zreszt±, jakby mia³o ich nie byæ, skoro porusza tematykê mi³o¶ci. Bardzo wyra¼na jest ekspresja ruchowo-mimiczna i s³owna. Spontaniczne ruchy, ¿ywa mimika aktorów, dynamiczny taniec ³±cz± siê z p³aczem, ¶miechem i krzykiem. Wszystko to stwarza sugestywny obraz ca³o¶ci. Teatr 16 minut Ciszy tworzy m³odzie¿ licealna z £odzi. Ich spektakl "Jedna mi³o¶æ" zosta³ nagrodzony Z³ot± Mask± na Ogólnopolskim Forum Teatrów Szkolnych w Poznaniu w lutym 2009 roku. Widaæ w pe³ni zas³u¿enie. Ze sceny wia³o ¿ywio³owo¶ci±, a m³odzi aktorzy kipieli energi±. Tak tworzy siê napiêcie. Zakochan± dziewczynê gra³a Martyna Kosiorek, buduj±c postaæ subteln± i kobiec±, wra¿liw± i delikatn±, acz nieustêpliw±. Kroku w tej szaleñczej gonitwie, choæ nie do jednego celu, nie ustêpowa³ jej Micha³ Kolanowski - on. Na nieszczê¶cie dziewczyny, i w rezultacie swoje, niezakochany.

Warto zwróciæ uwagê na scenê salonow±, w której wykorzystano zabieg narracyjny. Toczy³a siê nawet debata: Czy mo¿na kochaæ raz czy wiêcej razy? I tu na horyzoncie pojawia siê osoba trzecia. Ch³opak - gej, w którym dla odmiany wybranek dziewczyny siê zakochuje. Nikomu to jednak nie wychodzi na dobre. W pewnym momencie na ch³opaka zostaje rzucona koszmarna kl±twa: "Zostaniesz sam, sam, sam. Sam siebie bêdziesz mia³ i kocha³." Nie ma ju¿ ratunku... Happy endu nie bêdzie.

Arty¶ci bazowali na estetyce campu. Przerobiona wersja piosenek disco polo, lekko zabarwiona kiczem, rozbawia³a do ³ez. Ca³o¶æ zaprawiona nut± ironii w po³±czeniu z szo³meñskim tañcem by³a szalenie efektowna. Pos³uguj±c siê terminologi± muzyczn±, mo¿na powiedzieæ, ¿e utwór zagrano na tempo presto vivacisimo.

Teatr 16 minut Ciszy pokaza³ siê z jak najlepszej strony. Na pierwszy plan rzuca siê ogromny potencja³ zespo³u, a Annie Ciszowskiej nale¿± siê gratulacje za twórcz± animacjê. Energetyczny spektakl poruszy³ uniwersalny temat, który nieustannie stanowi fundament kultury.

Mi³o¶æ oczami jednego z aktorów - Mateusza Marcinkowskiego, to: "Piêkne uczucie, które bêd±c niepozornym jest zarazem najpotê¿niejsza emocj±, jak± mo¿e odczuæ cz³owiek, jest to jedna z niewielu rzeczy, do których warto w ¿yciu d±¿yæ. Jednak smutne jest to, ¿e s± ludzie, którzy nie doceniaj± jej ogromu, którzy s± ¶lepi na jej potêgê, którzy depcz± j± jak co¶ bezwarto¶ciowego. I przede wszystkim to, ¿e mi³o¶æ dotyczy dwojga ludzi, z³±cza ich w jedno, czyni±c co¶ naprawdê cudownego... chcia³bym tak pokochaæ jak ta dziewczyna. Tak mocno, nie tak nieszczê¶liwie."

Patrycja Kowalczyk
Teatralia Poznañ
11 lipca 2009

TEATR 16 MINUT CISZY
"Jedna mi³o¶æ"
scenariusz: autorskie odczytanie opowiadania "Jedna mi³o¶æ" Guy de Maupassanta
re¿yseria: zespó³ pod opiek± Anny Ciszowskiej
muzyka: autorska kompilacja polskiej muzyki rozrywkowej
teksty piosenek: zespó³
choreografia: zespó³
scenografia: zespó³
obsada:
Martyna Kosiorek, Micha³ Kolanowski, Aleksandra Pietrzak, Justyna Piechota, Martyna Lipiñska, Magdalena Dybiec, Zuzanna Krasuska, Anna Worach, Klaudia Zieliñska, Mateusz £apka, Mateusz Marcinkowski, Mateusz Bednarek, Sebastian Wdowiak, Kamil Furmaniak, Maciej Maciejewski, B³a¿ej Wódka
premiera: 6 kwietnia 2008 r.
Spektakl zagrany w ramach 17. Biennale Sztuki dla Dzieci w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP