Pod kapturkiem, czyli eksplozja "czerwonokapturkowatości"

Co sprawiło, że postać tak enigmatyczna, co do której mamy trudności z ustaleniem czy praojcem jej rodu był Charles Perrault czy też może Bracia Grimm, stała się w jednej chwili bożyszczem tłumów, występując w amerykańskim filmie animowanym "Czerwony Kapturek - prawdziwa historia" w reżyserii Cory Edwardsa? Mówią Państwo - bagatela, postać bajkowa, ot Czerwony Kapturek, szkoda języka strzępić... Ja odpowiem - przyjrzyjmy się temu, co pod kapturkiem.

Czerwony Kapturek TEATR LALKI I AKTORA Łomża

"Czerwony Kapturek"
Teatr Lalki i Aktora w Łomży

Kiedy historia małej dziewczynki w czerwonym kapturku ugruntowała się na dobre, żyjąc spokojnie własnym życiem, niezależnie od poczynań wiecznie młodej bohaterki, ni stąd ni zowąd nastąpiła eksplozja "czerwonokapturkowatości". Stało się to całkiem niedawno, bo na przełomie lipca i sierpnia 2005 roku, zaś pierwszym impulsem była reklama sieci komórkowej Heyah z Czerwonym Kapturkiem jako głównym bohaterem. Na inne efekty "czerwonokapturowości" nie trzeba było długo czekać - pod koniec grudnia 2005 roku miała miejsce światowa premiera wspomnianego już filmu w reżyserii Edwardsa. Warty podkreślenia jest fakt, iż pierwotna wersja reklamy wywołała kontrowersje, dotyczące krzyku Kapturka, co w efekcie doprowadziło do jej ocenzurowania. Zastanówmy się jednak, czy to na pewno był główny powód? Czy przypadkiem nie jakiś zdesperowany konkurent, np. starzejący się już Shrek, czy też spadający w rankingach popularności Harry Potter, chciał zamknąć usta Kapturkowi, tym samym uniemożliwiając mu dalszą karierę?

Czerwony Kapturek - prawdziwa historia

"Czerwony Kapturek - prawdziwa historia"

Zjawisko "czerwonokapturkowości" miało na tyle szeroki zasięg i tak dużą siłę oddziaływania, że z łatwością przeniknęło do różnych sfer codzienności, zaś szczególnie widoczne było na... ulicach. Czy nie zwrócili Państwo uwagi na czerwone bluzy z kapturem, wyraźnie wyróżniające się z tłumu? To, wbrew pozorom, coś więcej niż moda na noszenie sportowej odzieży, to znak rozpoznawczy entuzjastów Czerwonego Kapturka.

Punktem kulminacyjnym w wielkim powrocie Kapturka był rok 2007, a dokładniej 30 września 2007, kiedy to w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży odbyła się premiera "Czerwonego Kapturka" w reżyserii Jarosława Antoniuka, odtąd bowiem droga do sławy stoi dla reaktywowanego Kapturka otworem. Rok później organizatorzy Festiwalu ANIMA i zaprosili Kapturka do Olsztyna i wygląda na to, że to dopiero początek jego sukcesów.

Pozostaje mi tylko życzyć Kapturkowi przyjemnego pobytu w Olsztynie, a w przyszłości spełnienia największego marzenia - wydania książki autobiograficznej "On czy Ona? Czerwony Kapturek - problem z tożsamością".

Agnieszka Dziedzic
Teatralia Kraków
21 listopada 2008

XII Olsztyński Tydzień Teatrów Lalkowych ANIMA

Czerwony Kapturek - Heyah

"Czerwony Kapturek" - Heyah

Czerwony Kapturek - okładka książki dla dzieci

"Czerwony Kapturek" - okładka książki dla dzieci

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP