Absurdy współczesności

W 1992r. we Wrocławiu dwoje studentów wydziału lalkarskiego, w tym Maciej Adamczyk, odtwórca jednej z ról w sztuce "Correctomundo", założyło niezależny teatr "Porywacze Ciał". Można by powiedzieć, zbawienie dla tych, którzy mają dość ciągłych adaptacji i górnolotnych rozważań na temat sensu życia.

Po 15 latach, całkiem przypadkiem, na pewnym lotnisku, spotykają się Agnieszka (Agnieszka Kołodyńska), Maciek (Maciej Adamczyk) i Wojtek (Wojciech Czarny) - dawni mieszkańcy jednego akademika, bywalcy tych samych imprez. Staje się ono niejako pretekstem, aby powspominać stare, dobre czasy, ale i dowiedzieć się, jak powodzi się każdemu z osobna. W rezultacie widzowi zaprezentowany zostaje obraz współczesnych 30-latków, ludzi, którzy za nic mają sobie tradycję czy religię, dla których patriotyzm jest pojęciem zgoła abstrakcyjnym, mających konsumpcyjne podejście do życia. Taki hedonizm w wersji soft.

"CORRECTOMUNDO"

Temat wydawałoby się poważny. Jednak w wykonaniu tego poznańskiego teatru nabiera iście absurdalny wymiar. Pełno w nim parodii i kpiny z naszych jakże uroczych czasów. Niemało nawiązań do aktualnych wydarzeń i sztandarowych haseł z billboardów. Już sam widok diabła w stringach, kobiety zamykającej się w torbie, terrorysty z dziecięcym radyjkiem, czy zabijania królika kratką do grilla, sugeruje widzowi wieczór pełen wrażeń.

Jak się okazało, w tym absurdzie jest metoda - sala wypełniona po brzegi i co chwilę głośne wybuchy śmiechu. Gromkie brawa na koniec też o czymś świadczą. Z pewnością warto wybrać się na ten spektakl, mimo, że wychodząc z niego, widz czuje się doszczętnie ogłupiony tym, co przed chwilą zobaczył.

Wcześniej jednak, zaleca się widzom nietolerancyjnym i bardzo religijnym, pozostawić osobiste przekonania w szatni, razem z płaszczem (cóż, sztuka wymaga poświęceń). Nie wszystko bowiem może im się spodobać...

Joanna Jaciuł
Teatralia Olsztyn
27 lutego 2009

Stowarzyszenie Artystyczne "Porywacze Ciał & CO." w Poznaniu
"CORRECTOMUNDO"
reżyseria: Katarzyna Pawłowska i Maciej Adamczyk
scenariusz i obsada: Maciej Adamczyk, Agnieszka Kołodyńska, Wojtek Czarny
produkcja: Urząd Miasta Poznania, MTF Malta, Teatr Ósmego Dnia.
premiera: 26, 27 i 28 czerwca 2008r. w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu
VII Studencka Trzydniówka Teatralna, Olsztyński Teatr Lalek, 23-25 lutego 2009r.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP