Całkiem zwyczajnie

Ostatni dzień olsztyńskiej Studenckiej Trzydniówki Teatralnej upłynął pod znakiem sielskości. W baśniowy klimat wprowadził widzów spektakl "Historia całkiem zwyczajna" - dzieło międzynarodowe (rosyjskiej dramatopisarki - Maryi Lado, czeskiego reżysera - Petra Noska, polskich aktorów - Teatru Lalek z Olsztyna).

Wszystkie wydarzenia rozgrywają się w starej szopie gospodarza, jest ona nie tylko miejscem, gdzie trzyma się bydło, ale także przestrzenią, w której dochodzi do potajemnych spotkań Daszy - córki gospodarza, z Alkiem, synem sąsiada. Uważnymi obserwatorami są: ciężarna Krowa, stara Kobyła, ciekawa świata Świnia, wierny Pies i Kogut - fan programów telewizyjnych. Zwierzęta częstokroć dokonują prób przetłumaczenia sobie świata ludzi. I tak na przykład dochodzą do wniosku, że pieniądze biorą się z kieszeni albo portmonetki.

"Historia całkiem zwyczajna"

Tematem wiodącym całego spektaklu jest historia nieszczęśliwej miłości Daszy i Aldka, na którą nie dają przyzwolenia rodzice dziewczyny, ponieważ ojciec jej wybranka, to pijak i obibok. Dlatego, kiedy matka młódki dowiaduje się o ciąży, od razu proponuje wyprawę do miasta, na zabieg. Ojciec zabija na tę okazję Świnię, która powraca do swojej szopy jako anioł i z resztą zwierząt planuje, jak nie dopuścić do tego nieszczęśliwego wyjazdu. Wciągają w to wszystko ojca Aldka, który jako jedyny rozumie, co mówi bydło i widzi anioła - Świnię. Nad ranem okazuje się, że sąsiad - pijak popełnił samobójstwo. W rezultacie odwołany zostaje wyjazd do miasta. Rodzi się mała Marysia, na której punkcie dziadkowie oszaleli bez reszty.

"Historia całkiem zwyczajna" jest naprawdę najzwyklejszą, jaką można sobie wyobrazić - musi stać się coś złego, żeby zaraz potem stało się coś dobrego. Tak samo jest i w tym przypadku. Na koniec wszyscy się godzą i, zapewne, żyją długo i szczęśliwie.

Warto wybrać się na ten wzruszający i pełen ciepła spektakl całą rodziną. Jeżeli nie ze względu na innowacyjny temat czy wartką akcję, to chociażby z uwagi na fantastycznego Koguta, którego zagrał Tomasz Czapkarski.

Joanna Jaciuł
Teatralia Olsztyn
28 lutego 2009

Olsztyński Teatr Lalek
Marija Łado
"Historia całkiem zwyczajna"
przekład: Jerzy Czech
reżyseria: Petr Nosálek
scenografia: Pavel Hubička
muzyka: Pavel Helebrand
asystentka reżysera: Honorata Mierzejewska-Mikosza
obsada: Hanna Banasiak, Jarek Cupriak, Tomasz Czaplarski, Adam Hajduczenia, Agnieszka Harasimowicz, Anna Kukułowicz, Mateusz Mikosza, Agnieszka Roszko, Roman Wołosik, Alicja Wroniszewska
premiera: 10 styczeń 2009r.
VII Studencka Trzydniówka Teatralna, Olsztyński Teatr Lalek, 23-25 lutego 2009r.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP