Brak słów w generacji słów

Prasa, telewizja, książki. Zdania, teksty, paplanina. A gdyby tak z generacji słów przejść do strefy ciszy? Słowo ma moc, ale milczenie jest przysłowiowym złotem. Spektakl "Podróże dookoła pokoju stołowego" odrzuca słowo mówione, a skupia się na ruchach, gestach i mimice, dając mieszankę wybuchową.

Reżyser i scenarzysta w jednym - Tadeusz Rybicki - współpracował z profesjonalnym zespołem wywodzącym się z teatru alternatywnego. Pięcioro aktorów wyszło wprost ze sceny. Zaczęli zamiatać porozrzucane śmieci. Nie było wiadomo, o co tak naprawdę chodzi. Mówili nie słowami, lecz samymi sobą. Spoglądali to na widzów, to na siebie. Każdy ich gest i każdy ruch miał znaczenie. Byli idealnie skupieni, co udzieliło się publiczności. Skupieni na precyzyjnym oddawaniu intencji spektaklu. A jaka właściwie była intencja?

Podróże dookoła pokoju stołowego TEATR PRACOWNIA PROWINCJA Konin-Michałowice-Sopot-Goleniów-Gdynia

"Podróże dookoła pokoju stołowego"

Po pozbyciu się śmieci przyszedł czas na spotkanie przy stole. Co jakiś czas bohaterowie wracali do niego. Stół to element newralgiczny w każdym domu. Byli tu razem. Blisko, obok siebie. Wspólnie szykowali posiłki, ale samo ich szykowanie mogło przestraszyć. Zwłaszcza, gdy kobiety siłowały się z... kapustami.

Przedstawienie jest z półki tych nietypowych i oryginalnych. Daje szerokie spectrum odbioru. Ilu widzów, tyle interpretacji. Można doszukać się zażyłych związków damsko-męskich. Dwie kobiety, trzech mężczyzn. Relacje płci przeciwnych zawsze wzbudzają gros emocji. Pary przeżywające rozterki, kłótnie oraz małe i wielkie namiętności. Ponadto sztuka skupia się na oddziaływaniach fizycznych postaci. Nie chodzi tylko o grawitację, lecz agresję, pociąg fizyczny czy zabawę ciałem niczym lalką.

W niemy charakter spektaklu wpleciono akcent muzyczny. Pięknie zaśpiewano pieśń w języku angielskim na dwa głosy. Zmysłowy sopran w duecie z głęboko brzmiącym basem wywarł duże wrażenie. Aktorzy wykorzystywali całą przestrzeń sceny. Biegali, skakali, kręcili się w kółko. O monotonii nie było mowy.

Słowo słowem, ale czasem dobrze się od niego oderwać i skupić uwagę na wyrażaniu emocji bez słów.

Patrycja Kowalczyk
Teatralia Poznań
20 maja 2009

Teatr Pracownia Prowincja (Konin-Michałowice-Sopot-Goleniów-Gdynia)
"Podróże dookoła pokoju stołowego"
scenariusz i reżyseria: Tadeusz Rybicki
obsada:
Aleksandra Gronowska
Szymon Jachimek
Daniel Jacewicz
Alina Czyżewska
Mariusz Tarnożek
premiera: maj 2008 r.
Spektakl w ramach III Festiwalu Młody Teatr Niezależny zorganizowanego przez Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP