KOMEDA - samorodny talent

25 kwietnia 2009 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu miała miejsce premiera spektaklu "KOMEDA - SEXTET. Etiudy baletowe w teatrze tańca", zrealizowanego z wielkim rozmachem, z choreografią i w reżyserii dyrektor naczelnej Polskiego Teatru Tańca - Ewy Wycichowskiej. Celem głównym było oddanie hołdu niesamowitemu człowiekowi. Lekarzowi z zawodu i artyście z powołania - Krzysztofowi KOMEDZIE Trzcińskiemu.

Słynna "Kołysanka" z "Dziecka Rosemary" jest znana chyba każdemu. Twórczość kompozytora stała się inspiracją dla Wycichowskiej i tancerzy PTT. Wczuli się w klimat muzyczny lat sześćdziesiątych i nie tylko muzyczny. Wnętrze Muzeum Narodowego, w którym odbył się spektakl, również poddano stylizacji. Gości przywitano w bufecie, gdzie miła kelnerka serwowała ogórki, śledzie i wódkę. Stoliki przystrojono czerwonymi goździkami. Uśmiechem w kierunku publiczności była sugestia, by ubrano stroje i zabrano ze sobą rekwizyty z tamtych lat. Spora część widzów się ustosunkowała.

KOMEDA - SEXTET. Etiudy baletowe w teatrze tańca POLSKI TEATR TAŃCA Poznań

"KOMEDA - SEXTET. Etiudy baletowe w teatrze tańca"
fot. M. Maruszak

Spośród dziesięciu tancerzy głównie tańczyła szóstka: Adriana Cygankiewicz, Szymon Halik, Paulina Wycichowska, Daniel Stryjecki, Małgorzata Mielech, Ofir Levy. Czwórka pozostałych: Agnieszka Błacha, Mikołaj Dolata, Zofia Jakubiec, Paweł Malicki tworzyło jakby akompaniament całości. W tle widoczne były obrotowe tablice, początkowo z niewidocznymi literami. Jednak artyści sukcesywnie obracali je tak, że układały się w napisy KOMEDA bądź SEXTET. Ponadto widoczne były kontury postaci, a tancerze na ich wzór przyjmowali identyczne figury.

Adriana Cygankiewicz jest również autorką kostiumów i rysunków. Widać, że tancerze PTT są wszechstronnie uzdolnieni. Ciekawym elementem był motyw muzyczny Agaty Zubel. "Parlando", które sama skomponowała i wykonała. Poza tym piękna muzyka na żywo w wykonaniu Macieja Fortuny i Tria Patryka Piłasiewicza.

Spektakl PTT jest wyrazem podziwu, uznania i zachwytu dla twórczości wrażliwego muzyka. Artystów z prawdziwego zdarzenia, takich jak Komeda, jest wśród nas niewielu. Pielęgnujmy zatem pamięć o nim. Z pewnością taki utwór, jak jego "Kołysanka", już się nie powtórzy.

Patrycja Kowalczyk
Teatralia Poznań
23 maja 2009

Polski Teatr Tańca w Poznaniu
"KOMEDA - SEXTET. Etiudy baletowe w teatrze tańca"
choreografia i reżyseria: Ewa Wycichowska
scenografia: Piotr Tetlak
kostiumy i rysunki: Adriana Cygankiewicz
światło: Arkadiusz Kuczyński, Piotr Tetlak
muzyka: Krzysztof Komeda Trzciński, Agata Zubel, muzyka na żywo: Maciej Fortuna, Trio Patryka Piłasiewicza
asystent choreografa - kierownik zespołu artystycznego: Anna Gruszka Kopeć
asystent choreografa - Inspicjent: Mariola Hendrykowska
organizacja produkcji: Katarzyna Anioła
obsada: Adriana Cygankiewicz, Szymon Halik, Paulina Wycichowska, Daniel Stryjecki, Małgorzata Mielech, Ofir Levy, Agnieszka Błacha, Mikołaj Dolata, Zofia Jakubiec, Paweł Malicki
premiera: 25 kwietnia 2009 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP