Valérie, Valérie!
Spektaklem rozpoczynającym olsztyńską Studencką Trzydniówkę Teatralną był "Valérie" w wykonaniu Białostockiego Teatru Lalek. Autorzy spektaklu (Alain Lecucq, Andrzej Dworakowski i Krzysztof Dzierga) zainspirowani się dorobkiem czeskiego pismaka Vitezslava Nezvala.
Spektakl opowiada o 17-letniej dziewczynie Valerie, która przechodzi różnego rodzaju rozterki życiowe. Zakochuje się w chłopaku, który w późniejszych scenach okazuje się jej bratem. Dowiaduje się że jest córką zakonnicy i biskupa. Wszystkie te wiadomości są raz potwierdzane, raz zaprzeczane, robiąc mętlik w głowie tytułowej bohaterce. Kłamstwa te powstają w wyniku rozgoryczenia jej babki, która pragnie być młoda i uwodzicielska. Zarazem jest zazdrosna o urodę wnuczki. W krzywym zwierciadle przedstawiona jest postawa Kościoła i duchownych. Pojawienie się w mieście tajemniczego mordercy drobiu, który wypija zwierzęcą krew, kształtuje atmosferę grozy.
Troje aktorów umiejętnie zmieniając głos i maski, sprawia wrażenie, jakby na scenie znajdowała się ich większa ilość. W spektaklu występują dwa rodzaje lalek. Małe lalki płaskie i papierowe występujące w okienkach, a także duże, za którymi kryją się aktorzy. Scenografią jest parawan z dużą ilością okienek. Całość składa się na różne pomieszczenia domu Valerie i jej babki oraz części podwórka oraz kościoła. Daje to wrażenie zmieniania się scenografii wraz ze zmianą miejsca akcji.
Spektakl utrzymany jest w poetyce, która zderza elementy baśni i gotyckiego horroru, liryzm z koszmarem. Niektóre części spektaklu są po prostu snem Valerie, dlatego widz może łatwo zgubić wątek akcji. Bardzo dobrze dobrana gra świateł idealnie komponuje się z muzyką, która jest grana na akordeonie na żywo.
Marta Malinowska
Teatralia Olsztyn
3 marca 2009
Białostocki Teatr Lalek
"Valérie"
według "Valérie ou la semaine des merveilles"
przekład: Barbara Grzegorzewska
adaptacja i reżyseria: Alain Lecucq (Francja)
scenografia: Andrzej Dworakowski
muzyka: Krzysztof Dzierma
obsada: Agnieszka Sobolewska, Magdalena Czajkowska, Wiesław Czołpiński
Premiera: 12 stycznia 2008r.
VII Studencka Trzydniówka Teatralna, Olsztyński Teatr Lalek, 23-25 lutego 2009r.