Damy czy nie damy?

Teatr 30 Minut z Ełku jak zwykle pełen humoru. Tym razem reżyser Piotr Witaszczyk postawił na klasykę. Postanowił zrobić sztukę na podstawie powieści Aleksandra Fredry "Damy i huzary", jednak w nieco awangardowym stylu.

"Damy i huzary"
fot. J. Ćwiklewski

Akcja dzieje się w dworku, w którym stacjonuje dowódca huzarów wraz ze swoimi wojskowymi kompanami. Panowie wiodą tam sielskie życie, nie troszcząc się o nic. Przełomem w ich odpoczynku w dworku jest niezapowiedziany przyjazd siostry dowódcy, wraz z kobietami jej towarzyszącymi. Celem siostry jest wydanie za mąż swojej córki Zosi, która według matki jest najbardziej idealną istotą ludzką. Pomijając fakt, że panowie są zatwardziałymi kawalerami, to jeszcze nie potrafią się odpowiednio zachowywać w towarzystwie dam. W ten oto sposób doprowadzają panie do częstych omdleń.

Przebiegłość kobiet powoduje, że zatwardziałym kawalerom miękną serca i postanawiają się żenić. Z głowy próbuje wybić im to ksiądz, który zostaje oskarżony przez swoich towarzyszy o to, że nie chce, aby oni się żenili, ponieważ on sam nie może. Zawiłość akcji i zderzenie grubiaństwa huzarów z delikatnością, subtelnością i kobiecością dam, powoduje niezwykłą dawkę humoru.

Mimo, że to teatr amatorski, jednak amatorski z najwyższej półki. Scenografia wraz z kostiumami doskonale się komponują. W szczególności przykuwają uwagę widza suknie szanownych dam. Dopełnieniem spektaklu jest Fredrowski humor, który pozwala na spojrzenie z przymrużeniem oka na wyniosłość tekstu, podkreślając jednocześnie komiczną grę aktorów.

Marta Malinowska
Teatralia Olsztyn
5 marca 2009

Ełckie Centrum Kultury
Teatr 30 Minut
Aleksander Fredro
"Damy i huzary"
adaptacja i reżyseria: Piotr Witaszczyk
kostiumy: Teresa Waszkiewicz, Magdalena Witaszczyk
światło: Andrzej Pudłow
dźwięk: Marcin Pyciak
scenografia: Mieczysław Tekliński
obsada: Patrycja Bikowska, Aleksandra Lulewicz, Anna Maria Mathias, Agnieszka Markowska,Karolina Olszewska, Monika Wocial, Karolina Wysocka-Nowicka, Dawid Fiebrich, Marcin Popowski, Paweł Purwin, Michał Rokicki, Wojciech Wyłuda, Piotr Zajączkowski
premiera: listopad 2008r.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP