Urodziny Teatru Centralnego w Lublinie

7 marca 2009 roku w Centrum Kultury w Lublinie, siedzibie Teatru Centralnego odbyły się jego pierwsze urodziny. Rok działalności tej jednostki kulturalnej miasta przyciągną do CK założycieli, reżyserów i aktorów oraz sympatyków tej nowej inicjatywy.

Uroczystość w Klubie Centrala otworzył przemówieniem reżyser - Janusz Opryński, przedstawił pokrótce losy teatrów, reżyserów, podziękował za wsparcie dla TC i życzył mu kolejnych lat działalności i wielu sukcesów.

Na korytarzach Centrum Kultury oraz w Klubie Centrala przedstawiona została dokumentacja fotograficzna pt. "Rok Teatru Centralnego w fotografii", zdjęć przedstawiających wszystkie spektakle znajdujące się w repertuarze jubileuszowej sceny.

Obchody urodzin połączono z przywitaniem w Lublinie reżysera Pawła Passiniego, który wybrał Lublin na miejsce swojej działalności i w dniu urodzin zakończył nagrywanie materiału w Studiu Nagrań Studia Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncert "Trio Kolokal, Moński, Passini" w Sali Nowej to pierwsza prezentacja tego materiału na żywo. W skład Tria oprócz Pawła Passiniego (Yamacha Clectone, Vocoder) wchodzą jeszcze: Denis Kolokal (systemy interaktywne), będący kuratorem, promotorem sztuki i niezależnym dziennikarzem oraz Daniel Moński (tabla, gitara, śpiew gardłowy), muzyk kolektywu Masala SoundSystem, grający na instrumentach perkusyjnych. Elektroakustyczna muzyka inspirowana filmem, nakręconym przez Passiniego w trakcie jego podróży do Indii, była wykorzystana w spektaklu "Wszystkie rodzaje śmierci" jego reżyserii, wystawionym w Teatrze Nowa Łaźnia w Nowej Hucie. Muzyka została zilustrowana wizualizacjami Marii Porzyc.

Teatr Centralny powstał, aby dać możliwość prezentacji swoich osiągnięć osobom związanym z Centrum Kultury. Pod swoimi skrzydłami zespolił pięć grup teatralnych: Teatr Provisorium i Kompanię "Teatr", Scenę Prapremier InVitro, Lubelski Teatr Tańca, Maat Projekt i neTTheatre. Artyści prezentują bardzo wieloraki repertuar, niejednokrotnie nowoczesny i niszowy, będący alternatywą dla lubelskich scen repertuarowych.

Najbliższa premiera w Teatrze Centralnym już 21 marca br. Będzie to spektakl "Endo" Lubelskiego Teatru Tańca.

Anna Petynia
Teatralia Lublin
12 marca 2009

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP