Kumoszki - intrygantki
"Wesołe Kumoszki z Windsoru" wyszły spod pióra Williama Szekspira na zamówienie królowej Elżbiety. Po raz pierwszy zostały wystawione prawdopodobnie w 1597 r. Premiera olsztyńskich "Kumoszek" miała natomiast miejsce tuż przed Dniem Kobiet. Zapewne nie bez przyczyny - spektakl ukazuje, jak kobiety potrafią w delikatny sposób sterować panami oraz na czym polega tzw. kobieca solidarność. Sztukę wyreżyserował Rosjanin - Siergiej Korniuszczenko, związany z Jaraczem od 2004 roku.
Wszystko zaczyna się od napisania przez Sir Johna Falstaffa (Maciej Mydlak) dwóch jednakowo brzmiących listów, zawierających miłosne wyznanie do pań: Alicji Ford (Ewa Pałuska) i Małgorzaty Page (Agnieszka Pawlak). Ma nadzieję, że w ten sposób uda mu się zdobyć serca obu dam, a co za tym idzie, wyjść cało z nękających go kłopotów finansowych. Niestety, nie przewidział, że panie jako bliskie przyjaciółki zwierzają się sobie. I tak oto, kiedy już zorientują się, że dostały identyczne listy, postanawiają zemścić się na wspólnym adoratorze przy pomocy wszędobylskiej i najlepiej poinformowanej w całym Windsorze - pani Chybcik (Milena Gauer). Ta, zgodnie z planem zaprasza Falstaffa do pani Ford, oczywiście pod nieobecność męża.
W międzyczasie do windsorskiego amanta przychodzi nieznany mężczyzna, z prośbą o pomoc w zdobyciu pani Ford, ponieważ jego dotychczasowe zabiegi miłosne nie przyniosły jak dotąd pożądanych efektów. W zamian ofiarowuje mu drogocenne pierścienie, nawet na palce u nóg (komizm sytuacji jest zdecydowanie mocną stroną spektaklu) oraz sakiewkę złota. Falstaff opowiada mu, że zupełnie przypadkiem będzie dziś widział się z panią Ford i nie omieszka jej o nim wspomnieć. Owym nieznajomym mężczyzną jest sam mąż pani Alicji, który spotkaniem z Falstaffem utwierdził się w przekonaniu, że żona przyprawia mu rogi.
Schadzki pani Ford z jej adoratorem za każdym razem przerywa pani Page, informująca, że zbliża się mąż Alicji, w asyście swych przyjaciół, który ma zamiar przeszukać cały dom, bo wie na pewno, iż przebywa w nim kochanek żony. Falstaff raz wydostaje się z mieszkania w koszu na bieliznę, z którego trafia wprost do rzeki, gdzie prane są brudne ubrania. Kolejnym razem w przebraniu ciotki jednej ze służących państwa. Jednak do trzech razy sztuka. Następne spotkanie odbywa się w nocy, w windsorskim parku, w asyście elfów, które dręczą Falstaffa i za dotychczasowe działanie względem pań przyprawiają mu rogi - dosłownie - zakładając na głowę jelenie poroże.
W tym samym czasie i w tym samym miejscu ma dojść, zgodnie z planem pana Page (Stanisław Krauze), do złożenia ślubnej przysięgi przez jego córkę - Annę (Katarzyna Kropidłowska) i Mizerka (Radosław Hebal), oczywiście wbrew woli samej zainteresowanej. Ciemny park i fakt, że wszyscy są w przebraniu, działa na jej korzyść, bowiem matka dziewczyny tak kieruje całym przedsięwzięciem, że Anna ślubuje swojemu prawdziwemu wybrankowi - Fentonowi (Sebastian Badurek), a Mizerek... Robinowi (Grzegorz Sowa).
Znakomite kreacje aktorskie, między innymi Macieja Mydlaka. Jego Falstaff, mimo że postać raczej negatywna, zapewne wzbudza w widzu sympatię. Podobnie Milena Gauer, której przypadła rola uroczej plotkareczki, czym zdobyła pewnie niejedno serce w czasie trwania spektaklu.
Scenografia - dość skromna - tworzą ją drzwi trzech domów, wóz i przedmioty służące do walki, a w przypadku parku - kilka drzewek. Do tego piękne stroje i muzyka. W efekcie - niepowtarzalna całość. Fascynuje do tego stopnia, że ma się ochotę zobaczyć tę sztukę raz jeszcze. Bez wątpienia przypadła ona do gustu olsztynianom, o czym świadczy duża frekwencja i zachwyty zasłyszane przy wychodzeniu z teatru.
Joanna Jaciuł
Teatralia Olsztyn
20 marca 2009
Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie
William Shakespeare
"Wesołe Kumoszki z Windsoru"
("The Merry Wivies of Windsor")
tłumaczenie: Stanisław Barańczak
reżyseria: Siergiej Korniuszczenko
scenografia: Grażyna Jaśkiewicz-Steranko
obsada: Milena Gauer, Katarzyna Kropidłowska, Anna Lipnicka, Agnieszka Pawlak, Ewa Pałuska, Sebastian Badurek, Jarosław Borodziuk, Marian Czarkowski, Radosław Hebal, Cezary Ilczyna, Marcin Kiszluk, Mariusz Korpoliński, Stanisław Krauze, Artur Steranko, Maciej Mydlak, Grzegorz Sowa, Marek Szkoda, Szymon Grzybek /Studium Aktorskie/, Malina Chojecka /Studium Aktorskie/, Karolina Szczepanowska /Studium Aktorskie/, Krzysztof Jankowski /Studium Aktorskie/, Szymon Kołodziej /Studium Aktorskie/.
premiera: 7 marca 2009r.