Kupiłem buty. Będzie zabawa!

Sławomir Mrożek - mistrz absurdu polskiej dramaturgii współczesnej. Debiutował w 1958 "Policją". Cztery lata później powstała "Zabawa". Pod koniec stycznia 2009 w olsztyńskim Jaraczu odbyła się premiera sztuki, której reżyserem jest Jacek Jabrzyk - absolwent krakowskiej PWST. Błękitna ściana, pośrodku niej białe drzwi, stary kufer i trzech mężczyzn pragnących zabawy. To tyle, jeśli chodzi o stronę wizualną.

Istota spektaklu polega na tym, że panowie (w tych rolach: Radosław Hebal, Dariusz Poleszak, Marcin Tyrlik) pragną się bawić. Jeden z nich nawet na tę okazję kupił buty i przyniósł butelkę wódki, co według niego jest wystarczającym powodem do zabawy. Z początku próbują wmówić sobie, że jakaś zabawa trwa, więc postanawiają tańczyć. Jednak cała sytuacja zaczyna ich irytować. Tym bardziej, że z żadnej strony nie słychać muzyki czy dźwięków dopiero ją zapowiadających. Pojawia się więc pomysł, aby znaleźć okazję do świętowania. Wesele? Odpada. To może pogrzeb? Czemu nie! Na śmierć, w imię zabawy, przeznaczony zostaje Pan N.

"Zabawa"

To oczywiście tylko kolorowe opakowanie dla idei, którą poprzez sztukę chce nam przekazać Mrożek, a mianowicie kryzys kultury i sztuki, przed którym autor przestrzega nas tym dramatem. Bohaterowie, symbolizujący całe społeczeństwo, pragną zabawy dla samej zabawy. Bez wzniosłych przeżyć, zachwytów czy poznania czegoś nowego. Chcą taniej i łatwo dostępnej rozrywki. Tym samym dramaturg ukazuje, jak społeczeństwo pozbawione jest smaku oraz jak łatwo zaspokoić go - dosłownie byle czym.

Aktorzy zachwycili! Przez całe 30 minut, bo tyle trwał spektakl, grali niesamowicie dynamicznie, nieprzerwanie mówiąc, pytając i odpowiadając. Było śmiesznie, czasem dramatycznie, ale przede wszystkim absurdalnie, jak na Mrożka przystało. Gorzej z publicznością, śledzącą spektakl z kamienną twarzą, której wcale nie rozśmieszały niecodzienne dialogi bohaterów. Ale przecież nie każdy rozumie i ceni sobie humor rodem z Monty Pythona.

Joanna Jaciuł
Teatralia Olsztyn
25 marca 2009

Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie
Sławomir Mrożek
"Zabawa"
reżyseria: Jacek Jabrzyk
scenografia: Justyna Elminowska
obsada: Radosław Hebal - N, Dariusz Poleszak - S, Marcin Tyrlik - B
premiera: 31 stycznia 2009r.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP