PORYWACZE CIAŁ triumfatorami tegorocznej KLAMRY

W sobotni wieczór Teatr Wierszalin spektaklem "Marat-Sade" zakończył XVII Alternatywne Spotkania Teatralne. Przez minionych dziewięć dni scena toruńskiej "Od Nowy" gościła najlepsze teatry niezależne z całej Polski. Do Torunia zawitały zespoły, zarówno od lat wierne KLAMRZE, jak i te występujące na festiwalu po raz pierwszy. Triumfator tegorocznych Alternatywnych Spotkań - Teatr Porywacze Ciał - należy zdecydowanie do tej pierwszej grupy. Zaprezentowany przez niego spektakl "Correctomundo" zwyciężył w plebiscycie publiczności, pokonując pozostałych ośmiu rywali.

"Correctomundo"

Teatr Porywacze Ciał stałym bywalcom KLAMRY z pewnością doskonale znany, pochodzi z Poznania i ma już siedemnastoletnią tradycję. Obecnie należy do grona najważniejszych polskich grup prezentujących teatr niezależny. Za nadrzędny cel swojej działalności Porywacze Ciał przyjęli "próbę czytania nowej rzeczywistości", dla której wytworzyli swój własny język teatralny, czerpiąc pełnymi garściami z estetyki postmodernizmu. Artyści nie boją się sięgać po śmiałe, często kontrowersyjne rozwiązania sceniczne. Równie odważnie mieszają różnorakie formy i konwencje teatralne, uzyskując tym samym zdumiewające poznawczo - dla widzów - efekty.

Spektakl, jaki Porywacze Ciał zaprezentowali na festiwalu, należy bez wątpienia do tych, przy których trudno zachować powagę. Zresztą takich pojawiło się na tegorocznej KLAMRZE znacznie więcej. Wystarczy choćby wspomnieć o błyskotliwej "Czarnej skrzynce" Teatru Prób czy "Homo Polonicus" Teatru Provisorium. Śmiech w teatrze jest jak najbardziej wskazany i często stanowi miarę jakości spektaklu. Ciekawie robi się jednak wówczas, gdy każdy widz wybucha śmiechem w innym momencie.

A podczas spektaklu Porywaczy Ciał to zjawisko nagminne. "Nikt nie jest doskonały" - twierdzą Porywacze Ciał - i tę wadę właśnie wyśmiewają. Całe "Correctomundo" obfituje w dowcipne, lecz niebanalne monologi. Zresztą komiczne są tu zarówno gesty, słowa, jak i mimika. Do tego aktorstwo na najwyższym poziomie. A wszystko doskonale skomponowane oraz wyśmienicie podane widzom. Zwycięstwo na tegorocznej KLAMRZE jak najbardziej zasłużone.

Emilia Rębas
Teatralia Toruń
25 marca 2009

Teatr Porywacze Ciał w Poznaniu
"Correctomundo"
reżyseria: Katarzyna Pawłowska, Maciej Adamczyk
obsada: Maciej Adamczy, Agnieszka Kołodyńska, Wojtek Czarny
premiera: 26 czerwca 2008r.
XVII Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA 2009r.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP