Podróż do wnętrza umysłu

Tytuł spektaklu - bardzo mylący. Puenta - bardzo zaskakująca. Gabriela Muskała udowodniła, że aby sztuka była udana, nie potrzeba wielu rekwizytów, ozdób i charakteryzacji. Wystarczy wybitny aktor. Podczas drugiego dnia Olsztyńskich Spotkań Teatralnych spektakl "Podróż do Buenos Aires" Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi zachwycił publiczność.

Autorką scenariusza sztuki jest Amanita Muskaria. Jest to pseudonim artystyczny, pod którym kryją się dwie siostry. Aktorka spektaklu "Podróż do Buenos Aires" - Gabriela Muskała oraz jej siostra - Monika Muskała - tłumaczka.

"Podróż do Buenos Aires"
fot. M. Siersza

Na początku wydaje się, że będzie to opowieść o kobiecie, która całe życie poświęciła temu, aby wychować swoje dzieci na porządnych ludzi. O jej trudnościach w życiu i o żalach. Jednak z biegiem czasu widz uświadamia sobie, że coś jest nie tak. Supełki na szaliku, ciągłe powtarzanie niektórych fraz oraz szukanie rzeczy, które ma się w kieszeni, sprawiają że publiczność zaczyna się domyślać, że bohaterka jest chora na umyśle.

Matka opowiada różne historie ze swojego życia, powtarzając je kilka razy. Najbardziej skupia się na swoich dzieciach, które są już dorosłe. Wychwala ponad wszystko swoich dwóch synów, jednocześnie narzekając na córkę, u której mieszka. Opowiada o swoim świętej pamięci mężu i swojej marnej karierze katechetki, z której jest zadowolona.

Komizm całego spektaklu budują częste modlitwy bohaterki, która je prawdopodobnie bezwiednie przekręca. Wstawianie angielskich słówek sprawia, że spektakl jest dopasowany do dzisiejszych czasów. Na scenie nie ma rekwizytów. Aktorka jest ubrana w koszulę nocną oraz płaszcz jesienny. Przez godzinę trwania spektaklu rozmawia sama ze sobą w tak ekspresyjny i nieprzewidywalny sposób, że publiczność nie jest znudzona. Wręcz przeciwnie. Siedzi jak na szpilkach i czeka na dalsze rozwinięcie się akcji.

Ostatecznie widz rozpoznaje, o co tak naprawdę chodzi w spektaklu. Bohaterka ma amnezję na skutek starości. W sztuce przedstawiona jest metafora starzenia się i uświadomienie, że jedyne, co mamy i co po nas pozostanie, to pamięć. Pamięć bliskich o nas i nasza pamięć o bliskich.

Marta Malinowska
Teatralia Olsztyn
25 marca 2009

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
Amanita Muskaria
"Podróż do Buenos Aires"
reżyseria: Marian Półtoranos
muzyka: Jacek Grudzień, Greg Zgliński
reżyseria świateł: Krzysztof Sendke
obsada: Gabriela Muskała
premiera: 8 grudnia 2001r. na Małej Scenie
XVII Olsztyńskie Spotkania Teatralne, 21-29 marca 2009r., Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP