Schiller monumentalny

Dziś mija 55. rocznica śmierci Leona Schillera. Z czym lub z kim kojarzymy to nazwisko? Wiele osób nie zna tej postaci, a niektórzy wiedzą tylko tyle, że jest patronem Łódzkiej Filmówki. Czym sobie zasłużył, że jedna z lepszych szkół filmowych w środkowej Europie nosi jego imię?

Leon Schiller a właściwie Leon Jerzy Wojciech Schiller de Schildenfeld urodził się 14 marca 1887r. w Krakowie, w arystokrackiej rodzinie pochodzenia austriackiego. Studiował filologię polską oraz filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Sorbonie w Paryżu.

Leon Schiller

Swoje życie teatralne rozpoczął, śpiewając piosenki w "Zielonym Baloniku" oraz występując w innych kabaretach. Wyjazdy do Paryża, Berlina i Wiednia spowodowały, że stał się znakomitym znawcą teatru europejskiego. Był on wszechstronnym człowiekiem, który ciągle chciał poznawać nie tylko teatr. Przez jakiś czas pracował w firmie swojego ojca, jednak nie przerwał swojego kontaktu z teatrem. Pisywał recenzje sztuk teatralnych, które były publikowane na łamach ówcześnie popularnych gazet.

Schiller związany był z kilkoma ośrodkami kulturalnymi. Działał w Warszawie, Krakowie, Lwowie i Łodzi. A kim był tak naprawdę? Leon Schiller w ciągu swoich 67 lat życia był reżyserem, scenarzystą teatralnym i radiowym, krytykiem i teoretykiem teatru oraz kompozytorem. Był także kierownikiem wydziału reżyserii Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Jest autorem wielu znakomitych, i do dnia dzisiejszego wychwalanych, spektakli monumentalnych ("Dziady", "Kordian", "Nie-boska komedia"), a także esejów, które zostały zebrane w całość i wydane w postaci książek ("Teatr ogromny" i "U progu nowego teatru").

Po II wojnie światowej został rektorem ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Łodzi. Po jego śmierci 25 marca 1954 roku szkoła od razu otrzymała jego imię. Leon Schiller pochowany jest na Powązkach w Warszawie. Jego pomnik można zobaczyć w Łodzi oraz niedaleko Teatru Polskiego w Warszawie.

Marta Malinowska
Teatralia Olsztyn
25 marca 2009

55. rocznica śmierci Leona Schillera

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP