Smyczek

Spektakl wielokrotnie nagradzany na festiwalach międzynarodowych. Wspaniała kreacja Bartosza Porczyka, który jest zarazem jedynym aktorem na scenie, jak i autorem sztuki. Przedstawienie zakończyły długie owacje na stojąco. Teatr Polski z Wrocławia pokazał, na co go stać.

Spektakl opowiada o kilku ludziach, którzy są w jakiś sposób uwiązani do czegoś w swoim życiu. Bartosz Porczyk w brawurowy sposób, płynnie zmienia się w różne postaci. Od pracoholika, poprzez zakochanego mężczyznę, po dziwkę. Genialnie dopasowuje się do granej postaci, dzięki zwykłemu chodowi, wykorzystując zmianę peruk i kostiumu.

"Smycz"

Punktem kulminacyjnym była zmiana z mężczyzny na kobietę prostytutkę. Od tego momentu pojawiły się wulgaryzmy i bardziej humorystyczne teksty. Aktora, stojącego tyłem, można było pomylić z kobietą. Poruszał się na 15 centymetrowych szpilkach lepiej od niejednej kobiety.

Porczyk wykorzystywał różne stany ekspresji: raz krzyczał, raz śpiewał, raz szeptał. Można było usłyszeć przeróbki kultowych piosenek takich zespołów jak Lady Pank. Czasem, gdy w niespodziewanej sytuacji aktor krzyknął przez mikrofon, zaskoczona publiczność aż podskakiwała na krzesłach. Nieprzewidywalna fabuła sprawiła, że widzowie tylko czekali na kolejne posunięcie aktora. Miejscami wydawało się, że Porczyk mówi na scenie całkowicie prywatnie.

Innym atutem spektaklu był sześcioosobowy zespół muzyczny, który grał na żywo. Był on wspaniale zsynchronizowany z bohaterem i jego działaniami. Czasami nawet poszczególni członkowie zespołu wchodzili w dialog z aktorem, co dawało efekt naturalnej rozmowy.

Sztuka uświadamia, że tytułową "Smycz" ma każdy z nas, i że każdy z nas jest od kogoś lub czegoś zależny, albo też do kogoś lub za czymś tęskni.

Marta Malinowska
Teatralia Olsztyn
25 marca 2009

Teatr Polski we Wrocławiu
"Smycz"
reżyseria i dramaturgia: Natalia Korczakowska
scenografia: Natalia Korczakowska, Anna Met
muzyka i aranżacje: Łukasz Damrych
reżysera świateł: Olaf Tryzna
obsada: Bartosz Porczyk
premiera: 30 listopada 2006r.
XVII Olsztyńskie Spotkania Teatralne, 21-29 marca 2009r., Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP