Dziś Święto Teatru

Każde ważne wydarzenie, każda ważna osoba - ma swój dzień. Teatr - też. Dlatego, jak co roku, 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru.

Ludwik Flaszen

Na początek trochę historii. Skąd w ogóle wzięło się to święto? Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiono w 1961 roku w Wiedniu z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI), aby upamiętnić otwarcie pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 r. Na całym świecie obchodzony jest od 1962r.

Czym był Teatr Narodów? Może się wydawać, że było to tylko wydarzenie kulturalne. Jednak wtedy chodziło o coś więcej. Teatr Narodów stał się symbolicznym zakończeniem politycznej izolacji sztuki. Podczas zimnej wojny teatry z obu stron żelaznej kurtyny nie organizowały wspólnych festiwali, nie było między nimi kontaktu. Na festiwalu w Paryżu po raz pierwszy do takiego spotkania doszło.

Każdego roku Międzynarodowy Dzień Teatru jest obchodzony pod innym hasłem. Obchody rozpoczynają się od odczytania specjalnego orędzia. O napisanie orędzia prosi Międzynarodowy Instytut Teatralny, który powstał z inicjatywy UNESCO w 1948 roku. W założeniach tej instytucji było promowanie pokoju i przyjaźni pomiędzy narodami. Pierwsze orędzie wygłosił Jean Cocteau (francuski poeta, dramaturg i malarz). Międzynarodowe przesłanie zostaje 27 marca przetłumaczone na przeszło 20 języków. Zostaje opublikowane w prasie, można go wysłuchać w radiu i telewizji, zostaje odczytane przed wszystkimi przedstawieniami. Przemówienie takie piszą wybitni twórcy teatralni z różnych krajów.

W tym roku wygłosi je Ludwik Flaszen - krytyk, pisarz, współpracownik Jerzego Grotowskiego, współzałożyciel i kierownik literacki Teatru Laboratorium, a w latach 1980-82 jego dyrektor. Tekst, który Flaszen odczyta jako tegoroczne orędzie, powstał w 1963 r. na Dzień Teatru z ramienia Teatru Laboratorium w Opolu. Autor wykorzystuje go teraz, gdyż, jak twierdzi, "w sposób zasadniczy to, co miałby na ten temat do powiedzenia, pozostaje niezmienne".

dr Emil Brix, Bogdan Zdrojewski

Jak co roku obchodom Dnia Teatru w Polsce towarzyszy przyznawanie licznych nagród. Zostaje wręczona Nagroda im. Stanisława Ignacego Witkiewicza za wybitne osiągnięcia w propagowaniu kultury teatralnej na świecie. W tym roku "za wybitne osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie" nagrodzono twórcę Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu - Jacka Łumińskiego.

Od 1991r. przyznawany jest także Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. To prestiżowe wyróżnienie honorujące najwybitniejsze postaci świata kultury lub postaci mające na tym polu szczególne zasługi. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski w tym roku dokonał wręczenia odznaczenia dr Emilowi Brixowi. Uroczystość odbyła się 26 stycznie br. w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, a w jej trakcie laudację wygłosił prof. Jacek Purchla, dyrektor MCK.

Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru każdy znajdzie coś dla siebie. W całej Polsce odbędą się premiery teatralne, wystawy, konferencje oraz spotkania literackie, skierowane również do dzieci i młodzieży.

Anna Słocińska
Teatralia Poznań
27 marca 2009

27 marca - Międzynarodowy Dzień Teatru

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP