zwykła czcionka większa czcionka drukuj
szukaj

Teatr od samego początku

"Historia Teatru" Margot Berthold to pozycja, która powinna znaleźć się w rękach każdego, kogo interesuje teatr. Wiadomą rzeczą jest to, iż napisanie takiej książki stwarza ogromne problemy, więc znaleźć w niej możemy tak samo wiele zalet jak i niedogodności. Literatura tego typu nie należy do tych, po którą sięgamy najczęściej, więc tym bardziej polecam. Napisana jest prostym językiem, zrozumiałym dla przeciętnego czytelnika.

Historia Teatru WYDAWNICTWO ARTYSTYCZNE I FILMOWE

"Historia Teatru"

Grecja, Rzym, Bizancjum, dalej teatr religijny czy świecki w średniowieczu, teatr humanistyczny w odrodzeniu, dramat szkolny, teatr elżbietański, barokowy teatr świata, ballet de cour, tragedia klasyczna, komedia charakterów, komedia dell'arte, teatr ludowy, realizm, klasycyzm niemiecki... to niektóre z wielu tematów, na które znajdziemy informacje w "Historii Teatru" Margot Berthold. Autorka napisała dzieło, które pozwoli nam poznać nie tylko europejski teatr. Znajdziemy w nim zarówno treści, dotyczące kolebki teatru greckiego, jak i te na temat teatru japońskiego. Nie zapomina o sztuce z kręgu kultury chińskiej, islamskiej i indyjskiej, co jest wielkim plusem tej książki. To ponad pięćset stron na temat teatru, od jego początku do 60-tych lat ubiegłego stulecia. To kompendium wiedzy każdego teatrologa oraz miłośników sceny.

Pisząc o tym chronologicznie zapisanym skrawku teatralnej wiedzy, należy wspomnieć o ilustracjach i zdjęciach, które są w nim umieszczone. Czytając opis mansjonu czy skene warto zweryfikować swoje wyobrażenie z rzeczywistym stanem rzeczy. Minusem jest brak ilustracji, przedstawiających ewolucję sceny , gdyż jej same opisy często są niewystarczające. Komuś kto nie ma pojęcia na temat architektury, a poznać chce zabudowę teatralną, polecam "Przestrzeń teatralną" Kazimierza Brauna. Będzie to miłe zwieńczenie lektury Margot Berthold, a właściwie jej uzupełnienie.

W dziele autorki znajdziemy mnóstwo nazwisk, terminów oraz tytułów. Poznamy historię nie tylko sceny europejskiej. Przeznaczona jest zarówno dla wytrawnego czytelnika jak i kogoś, kto nie miał wcześniej do czynienia z teatrem, a chce go lepiej poznać.

Monika Nawrocka
Teatralia Wrocław
9 października 2008

Margot Berthold
"Historia Teatru"
przekład: Danuta Żmij-Zielińska
Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1980, 588 stron

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP