Sztuka obcości i obojętności

"W bezładzie ulic, w oparach cywilizacji snują się różne indywidua..."

Od 11 października na scenie współczesnej teatru Stara Prochoffnia w Warszawie możemy oglądać spektakl na podstawie cyklu wierszy Bertolda Brechta "Elementarz dla mieszkańców miasta". To swoisty przewodnik ukazujący prawa rządzące w miejskiej dżungli.

Spektakl został przeniesiony w realia Warszawy głównie za sprawą obrazu na telebimie - serca Warszawy - widoku ulic przylegających do Pałacu Kultury. Zmieniające się pory dnia i roku, samochody mknące ulicą Marszałkowską, serce miasta tętniącego życiem. A jednak to wszystko takie obce, straszne, mimo że pozornie znajome. Obojętność w tej szybkości życia przeraża.

Elementarz dla mieszkańców miasta TEATR STARA PROCHOFFNIA Warszawa

"Elementarz dla mieszkańców miasta"

Spektakl porusza główne problemy mieszkańców współczesnego, dużego miasta: samotność w tłumie, obojętność na innych ludzi i ich problemy, wyobcowanie, zamknięcie się w swoim własnym świecie, pośpiech, który prowadzi tylko do pustki, do nicości. Pogoń za karierą, pracą, pieniądzem, byle szybciej, byle więcej...i powrót do pustego mieszkania, w którym nikt nie czeka.

W tej przestrzeni odnajdujemy różne postaci: prostytutkę, alfonsa, narkomankę, kobietę spragnioną miłości, zranionego homoseksualistę, osoby łatwowierne i trudno nawiązujące znajomości, o niskim poczuciu własnej wartości. Sztuka pokazuje wyrzutków społeczeństwa, którzy nie do końca odnajdują się w gonitwie, właściwie, nie wiadomo za czym. Oni egzystują sobie w zaułkach miasta, wychodzą na ulicę dopiero, gdy inni ludzie śpią. To właśnie oni są najlepszym obrazem zagubienia, ofiarami cywilizacji.

W spektaklu świetnie zagrali młodzi aktorzy: Anna Kózka, Anna Gryszkówna, Łukasz Matecki i Rafał Szałajko. Ich role zbudowane są głównie na monologach, przerywanych songami, śpiewanymi przy akompaniamencie Patryka Huńkowskiego. Piosenki zaaranżowano w stylu muzyki elektronicznej, która dodatkowo potęguje demoniczność i obcość.

Śmiało można stwierdzić, że to przedstawienie nie jest dla wszystkich. Trzeba do niego dorosnąć. W trakcie część osób wyszła. Zastanawiające jest to, czy opuścili salę ze względu na wulgaryzmy, od czasu do czasu pojawiające się w ustach postaci, czy jednak na fakt, że prawda jest bolesna. Bo nietrudno zgadnąć, że aktorzy to w tym przypadku lustra, w których możemy zobaczyć siebie, swoje zabieganie, nieporadność, czasem bezradność.

Ewelina Drela
Teatralia Warszawa
24 października 2008

Teatr Stara Prochoffnia w Warszawie
Bertold Brecht
"Elementarz dla mieszkańców miasta"

scenariusz i reżyseria: Włodzimierz Kaczkowski
występują: Anna Kózka, Anna Gryszkówna, Łukasz Matecki, Rafał Szałajko
aranżacja i akompaniament: Patryk Huńkowski
przygotowanie wokalne: Jelena Jesipowa-Gorzelak
premiera: 11 października 2008 r.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP