zwykła czcionka większa czcionka drukuj
szukaj

Kronika z obrazkami

Wydana przez Teatr Narodowy "Kronika. Trzy sezony 1997/1998, 1998/1999, 1999/2000" jest kompilacją, obejmującą zarówno repertuar, jak i wszelkie ważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w ciągu trzech wymienionych sezonów.

Kronika. Trzy sezony 1997/1998, 1998/1999, 1999/2000 WYDAWNICTWO TEATRU NARODOWEGO

"Kronika...", poprzedzona wstępem Małgorzaty Dziewulskiej, przedstawia funkcjonowanie Teatru Narodowego w czasach, kiedy funkcję dyrektora artystycznego pełnił Jerzy Grzegorzewski. Jest to bardzo rzetelne opracowanie: każdy spektakl ma wypisaną obsadę, oczywiście reżysera, a także wymienioną ekipę techniczną. Ponadto przy każdej realizacji scenicznej znajduje się wykaz czasopism, w których znalazły się recenzje danego spektaklu. Temu wszystkiemu towarzyszą przepiękne zdjęcia ze spektakli, a także projekty kostiumów. Oprócz tego w "Kronice..." znajduje się wykaz terminów wieczorów poetyckich oraz aktorów, którzy brali w nich udział, a także spis wykładów otwartych odbywających się na scenie przy Wierzbowej. Wewnątrz książki jest wkładka, na której umieszczone są zdjęcia wszystkich aktorów Teatru Narodowego, ponadto mamy też spis pionu technicznego, który pracował w Teatrze Narodowym w trzech kolejnych sezonach. Pod koniec znajduje się kalendarium, obejmujące najważniejsze fakty funkcjonowania Teatru Narodowego. Umieszczona została też statystyka liczby widzów na wystawionych spektaklach.

"Kronikę..." zamyka zapis spotkania z Jerzym Trelą, poświęcony jego rolom w dramatach Stanisława Wyspiańskiego, a poprzedza go kilka stron skanów dokumentów z Archiwum Artystycznego Teatru Narodowego. Całość jest bardzo ciekawym archiwum, którego lwią część zajmują zdjęcia, oddające atmosferę kolejnych spektakli.

"Kronika. Trzy sezony..." pozwala w bardzo przystępny i interesujący sposób prześledzić historię jednego z najważniejszych teatrów w Polsce.

Joanna Marcinkowska
Teatralia Zielona Góra
21 sierpnia 2009

"Kronika. Trzy sezony 1997/1998, 1998/1999, 1999/2000"
Wydawnictwo teatru Narodowego, Warszawa 2001.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP